Баренфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баренфелд
Кварт во Хамбург
Улица во Баренфелд (во позадина деловната зграда на Hermes, Отензен)
Улица во Баренфелд
(во позадина деловната зграда на Hermes, Отензен)
Улица во Баренфелд
(во позадина деловната зграда на Hermes, Отензен)
Баренфелд во рамките на Германија
Баренфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Реон Алтона
Основни податоци
Површина 11 км2
Население 26.217  (1 февруари 2005)
 - Густина 2.383 жит/км2
Основано 1265
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Пошт. бр. 22761
Повик. бр. 040
Местоположба на Баренфелд во Хамбург
Местоположба на Баренфелд во Хамбург
Местоположба на Баренфелд во Хамбург
Координати 53°34′0″N 9°53′0″E / 53.56667° СГШ; 9.88333° ИГД / 53.56667; 9.88333Координати: 53°34′0″N 9°53′0″E / 53.56667° СГШ; 9.88333° ИГД / 53.56667; 9.88333

Баренфелд е кварт на градот Хамбург во Германија и припаѓа на округот Алтона. Бил независна населба до 1890. Дом е на DESY и Арената О2 World.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите докази за постоењето на Баренфелд потекнуваат од 1256. Во 1890 бил припоен кон градот Алтона. Во текот на Нацистичка Германија во 1938 со Законот за голем Хамбург градот Алтона (вклучувајќи го и Баренфелд) бил припоен кон Хамбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Баренфелд е мешавина на комерцијални и станбени зони. Во 2006 според статистичкото биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн, квартот имал вкупна површина од 10,9 км2. Баренфелд се наоѓа јужно од Луруп и Ајделштет, западно од Штелинген и источно од Осдорф. На југ се граничи со квартовите Отмаршен и Отензен преку пругите на градските возови.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2006 во квартот Баренфелд живееле 26.434 луѓе. Густината на населеност била 2.435 жители на км2. 14,8% биле деца под 18 години и 15,5% имале 65 или повеќе години. 16,8% биле странци. 1.583 лица биле регистрирани како невработени.[1] Во 1999 постоеле 14.230 домаќинства од кои 16,8% имале деца под 18 години кои живееле со нив, а 52,3% од сите домаќинства биле составени од поединци. Просечната големина на домаќинството била 1,78.[2]

Култура[уреди | уреди извор]

Изведувачка уметност[уреди | уреди извор]

Во соседството Otto von Bahrenpark, новосоздадена областа на локацијата на стара гасна фабрика, се наоѓа театарот Lichthof Theater на улицата Mendelssohnstr. 16. Тоа е приватен театар основан во 1994 и работи како волонтерска организација. Во август 2000 театарот се преселил на локацијата во Mendelssohnstrasse со нова сала за околу 100 гледачи.[3]

Гробишта[уреди | уреди извор]

Главните гробишта на Алтона Altonaer Hauptfriedhof се наоѓаат кај Altonaer Volkspark.

Паркови[уреди | уреди извор]

Во Баренфелд се наоѓа Altonaer Volkspark. Големата зона за одмор (205 хектари) е основана во 1920.[4][5]

Помалиот Bonepark се наоѓа помеѓу автопатот 7, сојузниот автопат 431 и локален пат.

Спорт[уреди | уреди извор]

Трабренбан Баренфелд е арена за тркање со коњи. Основана во 1874, исто така служи и како место за музички концерти. Била една од локациите за турнејата на Ролинг Стоунси во 1998. Во северниот дел на Алтонаер Фолкспарк е О2 World (Хамбург), дом на Hamburg Freezers и HSH Нордбанк Арена, дом на HSV Handball. Соседниот Volksparkstadion е дом на фудбалскиот дел на клубот Hamburger SV. Друг клуб е Bahrenfelder SV.

Образование[уреди | уреди извор]

Постојат 4 основни и 2 средни училишта во квартот и 30 доктори во приватни ординации и 5 аптеки.[6] Делови на светски познатиот истражувачки центар DESY за физика на основните честички, основан во 1959, се наоѓаат во квартот.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Баренфелд е опслужуван од железничкиот систем на градските возови преку станицата Баренфелд и станицата Дибштајх.

Според секторот за моторни возила (Kraftfahrt-Bundesamt), во квартот биле регистрирани 8.942 приватни возила (337 возила на 1000 луѓе).[6]

Во Баренфелд е излезот Хамбург-Баренфелд на автопатот 7/E45. На оваа точка сојузниот автопат 431 го поминува автопатот, поврзувајќи ја Алтона со Мелдорф во Шлезвиг-Холштајн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Служба за пријавување граѓани, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  2. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)
  3. Website Lichthof theatre (Посетено на May 14, 2008)
  4. Paul Th. Hoffmann: Neues Altona 1919-1929. Zehn Jahre Aufbau einer deutschen Großstadt. 2 Bde., Jena 1929 (E. Diederichs) (германски)
  5. Umweltbehörde Hamburg (Hg.), bearb. v. Lars Ruge: 75 Jahre Volkspark Altona. Ein Parkführer. Hamburg 1995 (германски)
  6. 6,0 6,1 Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)

Literature[уреди | уреди извор]

  • Martin Wendt, Wie Bahrenfeld wurde. Von der Steinzeit bis heute - die Chronik eines Hamburger Stadtteils., in: 750 Jahre Bahrenfeld, Hamburg 2006 (Festschrift, hg. v. Bürgerverein Bahrenfeld) (германски)
  • Johanna Wolff, Spaziergänge durch Bahrenfeld. Hamburg 1990 (Ergebnisse) (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]