Фолксдорф

Координати: 53°38′59″N 10°11′03″E / 53.64972° СГШ; 10.18417° ИГД / 53.64972; 10.18417
Од Википедија — слободната енциклопедија

Фолксдорф е кварт на Хамбург. Се наоѓа во североисточниот дел на градот, околу 15 километри од центарот на градот.

Евангелиската црква Свети Габриел од 1968 година

Фолксдорф припаѓа на округот Вандсбек. Има површина од 11,6 км2 и 19.800 (2008) жители.[1]

53°38′59″N 10°11′03″E / 53.64972° СГШ; 10.18417° ИГД / 53.64972; 10.18417

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statistisches Amt für Hamburg und Schleswig-Holstein, Stadtteildatenbank Stadtteildatenbank Архивирано на 17 јуни 2008 г.