Ротенбургсорт

Координати: 53°32′6″N 10°2′26″E / 53.53500° СГШ; 10.04056° ИГД / 53.53500; 10.04056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ротенбургсорт
Кварт во Хамбург
Станбени згради на улицата Vierländer Damm.
Станбени згради на улицата Vierländer Damm.
Станбени згради на улицата Vierländer Damm.
Ротенбургсорт во рамките на Германија
Ротенбургсорт
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Основни податоци
Површина 7 км2
Население  8.660  (31 декември 2006)[1]
 - Густина 1.237 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Повик. бр. 040
Местоположба на Ротенбургсорт во Хамбург
Карта
Карта
Координати 53°32′6″N 10°2′26″E / 53.53500° СГШ; 10.04056° ИГД / 53.53500; 10.04056

Ротенбургсорт е кварт во округот Хамбург-Мите на Слободниот и ханзеатски град Хамбург во северна Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Квартот се наоѓа во југоисточниот централен дел на Хамбург. Се граничи со квартовите Билброк, Хамерброк, Хам-Зид, Хафен Сити, Федел и Вилхелмсбург во округот Хамбург-Мите; Морфлет, Шпаденланд и Татенберг во округот Бергедорф.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2006, населението во квартот Ротенбургсорт било 8.660, од кое 15,8% биле деца под 18 години, а 16,7% имале 65 години или повеќе. Странци биле 27,5% од населението. 552 лица биле регистрирани како невработени. Густината на населеност била 1.165 жители на км2.[1]

Во 1999, постоеле 4.324 домаќинства од кои 20,6% имале деца под 18 години, кои живеел со нив, а 48,3% од сите домаќинства биле составени само од еден член. Просечната големина на домаќинството била 2,05.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Служба за пријавување граѓани, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  2. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]