Прејди на содржината

Ајмсбител

Координати: 53°34′28″N 9°57′34″E / 53.57444° СГШ; 9.95944° ИГД / 53.57444; 9.95944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајмсбител
Округ во Хамбург
Улица Остерштрасе
Улица Остерштрасе
Улица Остерштрасе
Ајмсбител во рамките на Германија
Ајмсбител
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Округ единици 9 квартови
Основни податоци
Површина 50 км2
Население 246.087  (1 јануари 2006)
 - Густина 4.922 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Повик. бр. 040
Окрузи во Хамбург
Карта
Карта
Координати 53°34′28″N 9°57′34″E / 53.57444° СГШ; 9.95944° ИГД / 53.57444; 9.95944

Ајмсбител е еден од седумте окрузи (Bezirke) на Хамбург, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

На 1 март 2008, Ајмсбител изгубил дел од неговата површина за да се создаде квартот Штерншанце во округот Алтона.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Во 2006, според статистичкото биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн округот Ајмсбител имал вкупна површина од 50,1 км2.

Округот Ајмсбител е поделен на девет квартови: Ајделштет, Ајмсбител, Харфештехуде, Хоелуфт-Вест, Локштет, Ниндорф, Ротербаум, Шнелзен и Штелинген. Се наоѓа во рамките на овој округ е поранешното еврејското соседство Гриндел.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2006 во округот Ајмсбител живееле 246.087 луѓе. Густината на населеност била 4.915 луѓе на км2. 19,3% биле деца под 18 години и 18,6% имале 65 или повеќе години. 13% биле имигранти. 10.042 лица биле регистрирани како невработени.[2]

Во 1999, постоеле 140.694 домаќинства и 51,5% од сите домаќинства биле составени од поединци.[3]

Окружен парламент[уреди | уреди извор]

Симултано со изборите на покраинскиот парламент (Bürgerschaft), Bezirksversammlung е избран како претставник на граѓаните. Се состои од 51 претставник.

Поврзано: Окрузи во Хамбург

Избори[уреди | уреди извор]

Изборите биле одржани во Хамбург на 24 февруари 2008. Пет партии, кои имале повеќе од 5 проценти на неодамнешните избори (минимум за квалификување) се конзервативната CDU, социјалдемократската SPD, еколошката Зелена партија (GAL), левата Die Linke и либералната Слободна демократска партија (FDP). Излезноста на гласачите биле 65,9%.[4]

Партија Процент Места
CDU 36,6 19
SPD 30,1 15
GAL 18,8 10
Die Linke 7,1 4
FDP 5,6 3

Образование[уреди | уреди извор]

Хамбуршкиот универзитет се наоѓа во округот. Постоеле 32 основни училишта и 20 средни училишта во Ајмсбител, во 2006.[5]

Култура[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Eimsbütteler TV е еден од спортските клубори користејќи ги објектите во округот Ајмсбител. Основан во 1889 е еден од најстарите спортски клуботи во Хамбург.

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Здравствен систем[уреди | уреди извор]

Diakonie Klinikum Hamburg има неколку делови во округот Ајмсбител и обезбедува вкупно 450 кревети.[6] Болничкиот дел Alten Eichen, Jütländer Allee 48, со 208 кревети и 5 оддели е исто така дел на Diakonie Klinikum Hamburg и обезбедува капацитет за итните медицински услуги.[7]

Болницата Jerusalem, Moorkamp 2, е лутеранска болница со 105 кревети во 9 оддели.[8]

Во 2006, постоеле 172 дневни центри за деца, 742 лекари во приватни возила и 69 аптеки.[5]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Железничката станица Хамбург-Дамтор за возови на долги одредишта и градските возови се наоѓа во квартот Ротербаум. Округот Ајмсбител е опкружуван од железничкиот систем на градските возови и подземната железница со неколку други станици. Јавниот превоз е исто така обезбедуван од автобуси на Hamburger Verkehrsverbund.

Сојузниот автопат 7 (A7) тука, исто така, е Европски автопат E45 поврзувајќи го Каресуванто во Финска, со Џела во Италија и поминува низ округот од Север кон Југ низ квартот Баренфелд. Сојузниот автопат 23 (A23) започнува во округот Ајмсбител и го поврзува Хамбург со градот Хајде, Шлезвиг-Холштајн. Излезите Хамбург-Штелинген, Хамбург-Шнелзен и Хамбург-Шнелзен-Норд (Аеродром) за A7 и излезот Хамбург-Ајделштет за A23 се наоѓаат во округот Ајмсбител.

Според секторот за моторни возила (Kraftfahrt-Bundesamt), во округот Ајмсбител биле регистрирани 91.871 приватно возила (376 возила/1000 луѓе).[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Закон за територијална организација
  2. Служба за пријавување на граѓани, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  3. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)
  4. Конечни изборни резултати, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2008)
  5. 5,0 5,1 5,2 Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  6. Болници во Хамбург, страна 14
  7. Болници во Хамбург, страна 13
  8. Болници во Хамбург, страна 17

Надворешни врски[уреди | уреди извор]