Џела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Џела (италијански и ломбардски: Gela) — еден од најголемите градови на Сицилија. Градот се наоѓа на околу 84 км оддалеченост од градот Калтанисета, на Средоземното Море. Има повеќе жители отколку главниот град на покраината.

Џела е важен индустриски пристанишен град. Еден од главните индустриски капацитети во градот е рафинеријата за нафта.