Алстердорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алстердорф
Кварт во Хамбург
Поглед на каналот Брабанд
Поглед на каналот Брабанд
Алстердорф is located in Германија
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Реон Хамбург-Норд
Основни податоци
Површина 3 км2
Население 12.955  (31 декември 2006)
 - Густина 4.318 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Повик. бр. 040
Местоположба на Алстердорф во Хамбург
Карта
Координати 53°36′0″N 10°0′0″E / 53.60000° СГШ; 10.00000° ИГД / 53.60000; 10.00000Координати: 53°36′0″N 10°0′0″E / 53.60000° СГШ; 10.00000° ИГД / 53.60000; 10.00000

Алстердорф е кварт во округот Хамбург-Норд на Хамбург, Германија. Името води потекло од реката Алстер, која подоцна била заградена во две езера Аусеналстер и Биненалстер во центарот на Хамбург.

Историја[уреди | уреди извор]

Околу 1803, населбата станала имот на Хамбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Од напред на поранешниот крематориум на гробиштата Олсдорф.

Во 2006, според статистичкото биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн, квартот Алстердорф имал вкупна површина од 3,1 км2. Реката Алстер рече од североисток кон југозапад е границата со квартот Грос Борстел на запад. На југ Алстердорф се граничи со квартот Винтерхуде. На исток е квартот Олсдорф.

Делови од големите гробишта Олсдорф (Ohlsdorfer Friedhof (германски)) припаѓаат на квартот Алстердорф.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2006, во квартот Алстердорф живееле 12.955 луѓе. Густината на населението била 4.232 жители на км2. 14,2% биле деца под 18 години, а 20,2% имале 65 или повеќе години. 11,6% биле странски жители. 467 лица биле регистрирани како невработени.[1]

Во 1999, имало 6.508 домаќинства од кои 15,3% имале деца под 18 години, кои живееле со нив, а 54,4% од сите домаќинства биле сочинети од еден член. Просечната големина на домаќинството била 1,77.[2]

Население по години [1]

1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
12.455 12.487 12.551 12.563 12.520 12.449 12.622 12.577 12.476 12.209 12.027 11.847 11.827
2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006
12.180 12.379 12.480 12.723 12.825 12.872 12.955

Во 2006, имало 1.283 кривични дела (99 дела на 1.000 луѓе).[3]

Има едно 1 основно и 2 средни училишта во квартот Алстердорф и 30 лекари во приватни ординации и 5 аптеки.[4]

Спорт[уреди | уреди извор]

До отворањето на O2 World (Хамбург) во 2002, Алстердорфер Шпортхале била најголемата затворена спортска сала во Хамбург, служејќи и како место за концерти, саеми и други манифестации.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Поглед на покраинското полициско училиште.

Алстердорф е поврзан со железничкиот систем на подземната железница. Според секторот за моторни возила (Kraftfahrt-Bundesamt), во квартот биле регистрирани 4.847 приватни возила (377 возила/1000 луѓе).[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Биро за регистрација на граѓаните, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  2. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)
  3. Покраинско биро за истражување (Landeskriminalamt), Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  4. 4,0 4,1 Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]