Алтона-Норд

Координати: 53°33′47″N 9°56′43″E / 53.56306° СГШ; 9.94528° ИГД / 53.56306; 9.94528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтона-Норд
Кварт во Хамбург
Училиште Theoor-Haubach-Schule
Училиште Theoor-Haubach-Schule
Училиште Theoor-Haubach-Schule
Алтона-Норд во рамките на Германија
Алтона-Норд
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Реон Хамбург-Алтона
Основни податоци
Површина 2 км2
Население 21.406  (31 декември 2006)
 - Густина 10.703 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Повик. бр. 040
Местоположба на Алтона-Норд во Хамбург
Карта
Карта
Координати 53°33′47″N 9°56′43″E / 53.56306° СГШ; 9.94528° ИГД / 53.56306; 9.94528

Алтона-Норд (германски: Altona-Nord) се наоѓа во округот Алтона во градот Хамбург, Германија и е еден од 105 квартови на Хамбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Според статистичкото биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн, квартот има вкупна површина од 2,2 км2.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2006, во квартот Алтона-Норд живееле 21.406 луѓе. 15,1% биле деца под 18 години, а 9,8% имале 65 или повеќе години. 22,9% биле странци. 1.689 лица биле регистрирани како невработени.[1] Во 1999, 55,1% од сите домаќинства биле составени од поединци.[2]

Население по години [1]

1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
19.424 19.633 19.853 20.113 20.288 20.297 20.542 20.635 20.586 20.562 20.497 20.433 20.725
2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006
20.701 20.949 21.030 21.125 21.246 21.158 21.406

Во 2006, се случиле 3.314 кривично дело (155 дела на 1.000 луѓе).[3]

Образование[уреди | уреди извор]

Во 2006, имало 2 основни и 4 средни училишта во Алтона-Норд.[4]

Економија[уреди | уреди извор]

Влезот во пиварницата Холстен

Holsten Brewery plc. се наоѓа во квартот.

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Здравствен систем[уреди | уреди извор]

23 лекари во приватни ординадии и 4 аптеки биле регистрирани во 2006.[4]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Алтона-Норд е опслужуван со системот на железничкиот сообраќај на градските возови преку станиците Холстенштрасе и Дибстајх.

Според секторот на моторни возила (Kraftfahrt-Bundesamt), во Алтона-Норд биле регистрирани 5.682 приватни возила (269 возила на 1.000 луѓе).[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Служба за пријавување граѓани, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  2. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)
  3. Покраинско биро за истражување (Landeskriminalamt), Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  4. 4,0 4,1 4,2 Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]