Нојенгаме

Координати: 53°25′50″N 10°14′1″E / 53.43056° СГШ; 10.23361° ИГД / 53.43056; 10.23361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојенгаме
Кварт во Хамбург
Спомен-кула на поранешниот концентрациониот камп Нојенгаме.
Спомен-кула на поранешниот концентрациониот камп Нојенгаме.
Спомен-кула на поранешниот концентрациониот камп Нојенгаме.
Нојенгаме во рамките на Германија
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Реон Бергедорф
Основни податоци
Површина 18,6 км2
Население 3.459  (31 декември 2006)
 - Густина 186 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Повик. бр. 040
Местоположба на Нојенгаме во округот Бергедорф
Карта
Карта
Координати 53°25′50″N 10°14′1″E / 53.43056° СГШ; 10.23361° ИГД / 53.43056; 10.23361

Нојенгаме е кварт на Хамбург, Германија, кој се наоѓа во округот Бергедорф. Во текот на Нацистичка Германија, концентрационен камп се наоѓал во Нојенгаме.

Географија[уреди | уреди извор]

Нојенгаме се наоѓа во југоисточниот дел на Хамбург. Во 2007, квартот имал вкупна површина од 18,6 км2.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Од декември 1938 до мај 1945, концентрациониот камп кај Нојенгаме (германски: Konzentrationslager Neuengamme) имал повеќе од 106.000 затвореници—вклучувајќи ги сите подкампови—скоро половина од нив умреле.[2][3]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2007, 3.459 луѓе живееле во квартот Нојенгаме. Густината на населеност била 168 на км2. 17,7% биле деца под 18 години, а 20,2% имале 65 или повеќе години. 2,3% биле имигранти. 54 лица биле регистрирани како невработени.[1]

Образование[уреди | уреди извор]

Во 2007, немало ниедно училиште во Нојенгаме.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Биро за пријавување граѓани, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2007)
  2. „Konzentrationslager Neuengamme“. KZ-Gedenkstätte Neuengamme. Посетено на 2008-10-12. Insgesamt wurden im KZ Neuengamme nach gegenwärtigen Erkenntnissen über 80 000 Männer und mehr als 13 000 Frauen mit einer Häftlingsnummer registriert; weitere 5 900 Menschen wurden in den Lagerbüchern gar nicht oder gesondert erfasst.[…]Vermutlich mehr als die Hälfte der 100400 Häftlinge des Konzentrationslagers Neuengamme haben die nationalsozialistische Verfolgung nicht überlebt. (германски)
  3. „Neuengamme“. USHMM. Посетено на 2008-10-12. Вкупно, повеќе од 50.000 затвореници, скоро половина од вкупната бројка на затворени лица, умреле во текот на нивното измачување, пред ослободувањето на Нојенгаме.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]