Аусеналстер

Координати: 53°33′54″N 10°0′36″E / 53.56500° СГШ; 10.01000° ИГД / 53.56500; 10.01000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аусеналстер
ПодрачјеХамбург
Координати53°33′54″N 10°0′36″E / 53.56500° СГШ; 10.01000° ИГД / 53.56500; 10.01000
Видвештачко езеро
Главни приливиАлстер
Главни истециБиненалстер
Сливни земјиГерманија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
1,6 км² км2

Аусеналстер или Надворешен Алстер е едно од двете вештачки езера во рамките на градот Хамбург, Германија, кое е создадено од реката Алстер (другото е Биненалстер). Големината на Аусеналстер е 1,6 км².[1]

Фразата „надворешен“ се однесува на старите градски ѕидини на Хамбург. Аусеналстер бил дел од езерото, кое било „надвор“ од градските ѕидини. Денес, градските ѕидини не постојат, наместо два патнички и жечезнички моста, Lombardbrücke и Kennedybrücke, кои се протегаат над реката.

Аусеналстер е користено од жителите на Хамбург за рекреациски активности, како што се едрење и веслање. Скоро сите брегови на Аусеналстер се јавни. Бреговите се опкружени од мали делови до големи јавни паркови (Алстерфорланд). Многу е популарно да се трча околу езерото (околу 7 километри).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)

Литература[уреди | уреди извор]

  • Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн Statistisches Amt für Hamburg und Schleswig-Holstein Статистичка годишна книга 2006/2007 (ISSN 1614-8045)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]