Биненалстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Биненалстер
Hamburg Binnenalster.jpg
ПодрачјеХамбург
Координати53°33′18″N 9°59′42″E / 53.55500° N; 9.99500° E / 53.55500; 9.99500Координати: 53°33′18″N 9°59′42″E / 53.55500° N; 9.99500° E / 53.55500; 9.99500
Видвештачко езеро
Главни приливиАлстер
Главни истециЕлба
Сливни земјиГерманија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
0,2 км² км2
Најг. длабочинаоколу 2 м м
Binnenalster (CherryX).jpg

Бинеалстер или Внатрешен Алстер е едно од двете вештачки езера во рамките на градот Хамбург, Германија, кое е создадено од реката Алстер (другото е Аусеналстер). Главниот годишен фестивал е Alstervergnügen.

Езерото има површина од 0,2 км².[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Фразата „внатрешен“ се однесува на старите градски ѕидини на Хамбург. Биненалстер бил дел од езерото, кое било „внатре“ во градските ѕидини. Езерото првично било создадено да служи како резервоар за водениците. Од 2008, старите градски ѕидини не постојат, наместо двата патнички и железнички моста Lombardbrücke и Kennedybrücke, кои се протегаат над реката.

Фестивал[уреди | уреди извор]

Alstervergnügen (Уживање на Алстер) е годишен уличен саем, кој се одржува околу езерото. Се случува првиот викенд во септември и нуди голем избор и разновидна храна, пијалаци, игри, како и различна музика, особено рок-групи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Извор. Статистичко биро за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)

Литература[уреди | уреди извор]

  • Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн Statistisches Amt für Hamburg und Schleswig-Holstein (2007). „Статистичка годишна книга 2006/2007“ (PDF). Хамбург, Германија: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. ISSN 1614-8045. Наводот journal бара |journal= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]