Прејди на содржината

Сигетсентмиклош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сигетсентмиклош
Szigetszentmiklós
Панорама на Сигетсентмиклош
Панорама на Сигетсентмиклош
Панорама на Сигетсентмиклош
Официјално знаме на Сигетсентмиклош
Официјално знаме на Сигетсентмиклош

Знаме
Официјален грб на Сигетсентмиклош
Грб
Mестоположба
Mестоположбата на Сигетсентмиклош
Mестоположбата на Сигетсентмиклош
Местоположба на Сигетсентмиклош на картата на Унгарија
Координати

47°20′44″N, 19°02′54″E

Општи податоци
Име
- изворно
Сигетсентмиклош
  Szigetszentmiklós
Основан 1264
Поштенски број 2310
Повикувачки број (+36) 24
Портал http://szigetszentmiklos.hu
Управа
Земја Унгарија Унгарија
Регион Централна Унгарија
Округ Пешта
Градоначалник Јозеф Шабо (Фидес)
Географија
Површина 45.65 km²
Население
Население 32,340 (2009)
Густина 708.4 ж./km² (2009)
Етнички групи 7

Сигетсентмиклош (унг. Szigetszentmiklós) — град во округот Пешта во Унгарија, со 32.340 жители. Тој е едно од предградијата на главниот град Будимпешта.

Потекло на името[уреди | уреди извор]

  • Сигет (Sziget) = остров - Сигетсентмиклош е град на островот Чепел на реката Дунав
  • Сент Миклош (Szent Miklós) = Свети Никола, кој е светец-заштитник на градот

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во северниот дел од Панонската Низина, во централниот дел на Унгарија. Сместен е на островот Чепел, што реката Дунав го оформува веднаш по напуштањето на Будимпешта. Од главниот град Будимпешта е оддалечен околу 20 км, јужно.

Население[уреди | уреди извор]

Етничка припадност на населението:

Историја[уреди | уреди извор]

По зајакнувањето на династијата Арпад, денешниот регион Ракева му припаднал на унгарското кралство.

Сигетсентмиклош во пишан документ првпат се спомнува во 1264 година, а за град е прогласен во јануари 1986 година.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 „Официјално мрежно место“. Архивирано од изворникот на 2008-10-04. Посетено на 2011-03-05.