Чепел (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Замокот Халастелек сместен е на островот Чепел.

Островот Чепел (унгарски: Csepel-sziget) е најголемиот остров на реката Дунав во Унгарија. Долг е 48 км; широк од 6–8 км. Зафаќа вкупна површина од 257 км2.

Островот е сместен јужно од Будимпешта; неговата северна точка е Чепел - XXI округ на Будимпешта.

На делот од островот кој и е блиску на Будимпешта може да се стигне со градското метро ХЕВ (унг. HÉV).

Од останалтите населбин, на Чепелскиот остров се наоѓаат Ковин, Сигетсентмиклош, Сигетхалом и Токол.

Чепелскиот остров бил прво средиште на унгарските племиња кои се населиле во Панонската низина, затоа што на него се наоѓал Арпадовиот логор. Арпадовог племена. Островот го добил неговото име според Арпадовиот коњар.

Координати: 47°15′N 18°57′E / 47.250° СГШ; 18.950° ИГД / 47.250; 18.950

Надворешни врски[уреди | уреди извор]