Арпад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арпад
Голем везир на Унгарците
Статуа на Арпад
Владеењеоколу 895 - околу 907[1]
ПретходникАлмош
НаследникЗолта
ДинастијаАрпадовци
ТаткоАлмош
Мајканепознато

Арпад (унгарски:Árpád) (роден околу 845 - починал околу 907) бил вториот голем везир на Унгарците. За време на неговото владеење, Унгарците трајно се населиле во Панонската низина. Тој се смета за основач на династијата Арпадовци, која го добила името по него и владеела над Унгарците, а подоцна и со унгарското кралство, сè до 1301.

Потомство[уреди | уреди извор]

  • Левенте (? - ?)
  • Таркацу (? - ?)
  • Јелег (? - ?)
  • Јуташ (? - ?)
  • Золта (? - 947)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]
Претходник
Алмош
Голем везир на Унгарците
околу 895 - околу 907
Наследник
Золта

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Michael David Harkavy, The new Webster's international encyclopedia: the new illustrated reference guide, Trident Press International, 1998, p. 70