Золта (голем везир на Унгарците)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Золта
Голем везир на Унгарците
Статуа на Золта во Шолт
Владеење околу 907 - околу 947
Полно име Золта или Золтан или Залтас
Претходник Арпад
Наследник Фајс
Придружник на неименувана ќерка на Менмарот
Деца Такшон
Династија Арпадовци
Татко Арпад
Мајка непознато

Золта (унгарски:Solt, Zsolt, Zoltán) (? - починал околу 947) бил третиот голем везир на Унгарците, а воедно и пагански водач на Унгарците. Тој бил петтиот и најмал син на Арпад.[1] Владеел во периодот од околу 907 до околу 947.[2]

Потомство[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. :De Administrando Imperio
  2. Chronicon Pictum (Унгарска илустрирана хроника) напишана на крајот на 14 век.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Korai Magyar Történeti Lexikon (9-14. század), főszerkesztő: Kristó, Gyula, szerkesztők: Engel, Pál és Makk, Ferenc (Akadémiai Kiadó, Budapest, 1994)
  • Kristó, Gyula: A Kárpát-medence és a magyarság régmúltja (1301-ig) (Szegedi Középkortörténeti Könyvtár, Szeged, 1993)
Претходник
Арпад
Голем везир на Унгарците
околу 907 - околу 947
Наследник
Фајс