Геза I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Геза I
Géza I.jpg
Геза насликан во долниот дел од „Светата круна на Унгарците“
Крал на Унгарија
На престол 1074–1077
1075
Претходник Соломон
Наследник Ладислав I
Сопружник Софија
Синадена
Деца
Коломан
Алмош
Татко Бела I од Унгарија
Роден(а) ~ 1040
Кралство Полска
Починал(а) 25 април 1077 (на 36–37 г.)
Почивалиште Катедралата во Вац
Вероисповед Римокатоличка црква

Геза I бил крал на Унгарија од 1074 до неговата смрт. Тој бил најстариот син на кралот Бела I. Неговото крштевање било Магнус. Со германската помош, роднината на Геза Соломон ја доби круната кога татко му почина во 1063 година, принудувајќи го Геза да ја напушти Унгарија. Геза се вратил со полско засилување и потпишал договор со Соломон во почетокот на 1064 година. Во договорот, Геза и неговиот брат Ладислав го признале владеењето на Соломон, кој им го дал на поранешниот војвода на нивниот татко, кој опфатил една третина од Кралството Унгарија.

Геза тесно соработувл со Соломон, но нивната врска стана напната од 1071 година. Кралот го нападна војводството во февруари 1074 година и го порази Геза во битка. Сепак, Геза победил во решавачката битка на Могиорд на 14 март 1074 година. Тој наскоро го стекнал престолот, иако Соломон со години го одржувал своето владеење во регионите Мосон и Пресбург (денешна Братислава, Словачка). Геза започнал мировни преговори со неговиот дефронтиран братучед во последните месеци од својот живот. Синовите на Геза биле малолетници кога умрел и тој бил наследен од неговиот брат Ладислав.

Рани години (пред 1064)[уреди | уреди извор]

Géza's half-denars
Половина денари на војводата Геза
Abbot Villermus of Szekszárd
Игумен Вилермус од Сексзард го предупредува војводата Геза (од Илустрираната хроника)

Геза бил најстариот син на идниот крал Бела I од Унгарија и неговата сопруга Рихеза или Аделаид , ќерка на кралот Мешко II од Полска.[1] Илустрирана хроника раскажува дека Геза и неговиот брат Ладислав се родени во Полска, каде нивниот татко, кој бил протеран од Унгарија, се населил во 1030-тите години.[1] Геза е роден околу 1040 година.[1] Според историчарите Ѓула Кристо и Ференц Мак, тој бил именуван по чичко на неговиот дедо Геза, Големиот војвода на Унгарците.[1] Неговото крштевање било Магнус.[2][3]

Околу 1048 година, таткото на Геза се вратил во Унгарија и добил една третина од кралството со титула војвода од неговиот брат, кралот Андреј I.[4][5][6] чини дека Геза пристигна во Унгарија со својот татко.[6] Царот, кој не бил татко на легитимен син, ја прогласил Бела како негов наследник.[7] Според традиционалниот принцип на стареење , Бела го задржал своето барање да го наследи својот брат дури откако Анастасија од Анастасија од Киев го родила Соломон во 1053 година.[4][5] Меѓутоа, царот го имал синот крунисан во 1057 година или 1058.[1][8] Илустрирана хроника раскажува дека детето Соломон "бил помазан крал со согласност на војводата Бела и неговите синови Гејса и Ладислаус" [9] што е прво упатување на јавниот акт на Геза.[1] Меѓутоа, според истовремениот текст Annales Altahenses , Геза бил отсутен од средбата каде Јудит, сестра на германскиот монарх Хенри IV,-}} била ангажирана со детето Соломон во 1058 година.[10][11]

Војводата во Унгарија (1064-1074)[уреди | уреди извор]

Според Јан Штајнхубел и други словачки историчари, Геза ја задржал администрацијата на регионот Нијтра (денешна Нитра, Словачка) и им ги дал источните територии на војводството на нивниот татко, кои биле центрирани околу Бихар (денешна Бихарија, Романија) , на својот брат, Ладислав. [3] [12] Унгарскиот историчар, Ѓула Кристо, исто така, вели дека оваа поделба на еднократното војводство на Бела е "веројатна". [13] Историчарите Ѓула Кристо и Ференц Мак пишуваат дека Геза се чини дека се оженил со германска грофица, која се вика Софија околу тоа време. [2] [14] Геза имал право да го парира во своето војводство. [3] Со сребрени полу-денари, ковани за него, ги носеле натписите ДУК МАГНУС ("Војводата Магнус") и ПАНОНАИ ("Кралство на Унгарија").[15]

Семејство[уреди | уреди извор]

Геза се оженил двапати.[16] Не е познато семејството на неговата прва сопруга e Софија, кого се оженил во доцните 1060-ти години.[14][17] По неговото крунисување во 1075 година, се оженил со својата втора сопруга, која била внука на идниот византиски цар Никефорос III.[18][17]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Kristó & Makk 1996, p. 98.
 2. 2,0 2,1 Makk 1994, p. 235.
 3. 3,0 3,1 3,2 Steinhübel 2011, p. 27.
 4. 4,0 4,1 Kontler 1999, p. 60.
 5. 5,0 5,1 Engel 2001, p. 30.
 6. 6,0 6,1 Kristó & Makk 1996, p. 79.
 7. Kosztolnyik 1981, p. 74.
 8. Engel 2001, p. 31.
 9. Унгарска илустрирана хроника (65,92), стр. 115.
 10. Kristó & Makk 1996, pp. 98-99.
 11. Makk & Thoroczkay 2006, p. 77.
 12. Bartl et al. 2002, p. 27.
 13. Kristó & Makk 1996, p. 107.
 14. 14,0 14,1 Kristó & Makk 1996, p. 101.
 15. Steinhübel 2011, pp. 27-28.
 16. Kristó & Makk 1996, p. Appendix 2.
 17. 17,0 17,1 Font 2001, p. 12.
 18. Kristó & Makk 1996, p. 104.

Извори[уреди | уреди извор]

Примарни извори[уреди | уреди извор]

 • The Hungarian Illuminated Chronicle: Chronica de Gestis Hungarorum (Edited by Dezső Dercsényi) (1970). Corvina, Taplinger Publishing. ISBN 0-8008-4015-1.