Геза II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Геза II
Géza's royal seal
Крал на Унгарија и Хрватска
На престол1141–1162
Крунисување16 февруари 1141
ПретходникБела II
НаследникСтефан III
РегентХелена од Рашија
Роден(а)1130
Tолна
Починал(а)31 мај 1162 (на 31–32 г.)
Почивалиште
СопружникEuphrosyne of Kiev
ДецаСтефан III
Бела III
Elisabeth, Duchess of Bohemia
Prince Géza
Árpád
Odola
Helena, Duchess of Austria
Margaret
ДинастијаАрпад
ТаткоБела II
МајкаХелена од Рашија
ВероисповедРомански Католик

Геза II ( унгарски: II. Géza унгарски: II. Géza унгарски: II. Géza унгарски: II. Géza унгарски: II. Géza ; хрватски: Gejza II хрватски: Gejza II хрватски: Gejza II хрватски: Gejza II ; словачки: Gejza II словачки: Gejza II словачки: Gejza II словачки: Gejza II ; 1130  – 31 мај 1162) бил крал на Унгарија и Хрватска од 1141 до 1162 година. Тој бил најстариот син на Бела слепо и неговата сопруга Елена од Рашија . Кога умрел неговиот татко, Геза сѐ уште бил дете и почнал да владее под старателство на неговата мајка и нејзиниот брат, Белош . Претприемач на престолот, Борис Каламанос , кој веќе ја барал Унгарија за време на владеењето на Бела Слепо, привремено го заробил Пресбург (сега Братислава во Словачка ) со помош на германски платеници на почетокот на 1146 година. Во знак на одмазда, Геза, кој дошол на возраст во истата година, ја нападнал Австрија и го протерал Хенри Јасомиргот , Магррај од Австрија , во Битката кај Фишча .

Иако германско-унгарските односи останале напнати, не се случиле големи конфронтации кога германските крстоносци маршираа низ Унгарија во јуни 1147 година. Два месеци подоцна, пристигнал Луј VII од Франција и неговите крстоносци, заедно со Борис Каламанос кој се обидел да ја искористи крстоносната војна за да се врати во Унгарија. Луј VII се обидел да го екстрадира Борис кај Геза, но го спречиле приврзаниците да дојде во контакт со неговите приврзаници во Унгарија и го одвеле во Цариград . Геза се приклучи на коалицијата дека Луј VII и Роџер II од Сицилија се формирале против Конрад III од Германија и византискиот цар Мануил I Комнин. Предците на трансилванските саксонци дошле во Унгарија за време на владеењето на Геза. Западните европски витези и муслимански воини од понтиските степи, исто така, се населиле во Унгарија во овој период. Геза дури им дозволи на муслиманските војници да земат наложници.

Геза интервенираше најмалку шестпати во борбите за Киев во име на Изјаслав II од Киев или со испраќање засилување или со лично водство на своите војници во Киевскиот Рус помеѓу 1148 и 1155 година. Тој, исто така, водел војни против Византиското Царство во име на своите сојузници, вклучувајќи ги и Србите од Рашија , но не можел да ги спречи Византијците да ја вратат нивната сузареност над нив. Се појавиле конфликти помеѓу Геза и неговите браќа, Стефан и Ладислав , кои побегнале од Унгарија и се населиле во судот на царот Мануел во Цариград . Геза го поддржал Свети римскиот цар Фридрих I против Ломбардна лига со помошни трупи меѓу 1158 и 1160 година. По кардиналите кои го поддржуваа царот Фредерик го избрал папата Виктор IV , Геза ја признал неговата легитимноста во 1160 година, но за една година, тој ги сменил страните и склучил конкордат со противникот на Виктор IV, папата Александар III . Пред неговата смрт, Геза спроведувал посебна апанажа војводство за неговиот помлад син, Бела .

Рани години[уреди | уреди извор]

Геза е роден како најстариот син на Бела Слепо , братучед на кралот Стефан II од Унгарија и Елена Рашка во 1130 година. [1] [2] Таткото на Геза бил слеп, заедно со неговиот бунтовен татко, Алмос , во 1110-тите по наредба на таткото на Стефан II, Коломан, крал на Унгарија , кој сакал да обезбеди наследник на Стефан. [3] Кога Геза е роден, неговите родители живееле на имотот што им го дал цар Стефан во Толна . [1] Таткото на Геза го наследи кралот Стефан во пролетта 1131 година. [3] Истата година, кралицата Елена го зела Геза и неговиот помлад брат, Ладислав , во собранието одржано во Арад , каде што наредила масакр на шеесет и осум благородници "од чиј совет бил заслепен кралот",[4] според Осветлена хроника . [1]

Владење[уреди | уреди извор]

Мал цар (1141-1146)[уреди | уреди извор]

A young crowned man wearing a shield
Младата Геза (од Осветлената хроника )

Кралот Бела починал на 13 февруари 1141 година и Геза го наследил без опозиција. [3] Единаесетгодишниот Геза бил крунисана на 16 февруари. [1] [5] За време на неговото владеење, неговата мајка и нејзиниот брат Белош владееле со царството во првите години од неговото владеење. [1] [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Kristó & Makk 1996.
  2. Makk 1994.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Engel 2001.
  4. The Hungarian Illuminated Chronicle (ch. 160.114), p. 136.
  5. Makk 1989.