Каслдермот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каслдермот
Diseart Diarmad
Castledermot
Гостилница на крстопат во Каслдермот
Гостилница на крстопат во Каслдермот
Каслдермот is located in Ирска
Каслдермот
Каслдермот
Местоположба во Ирскс
Координати: 52°54′43″ N; 6°50′15″ W / 52.91204° N; 6.83757° W / 52.91204; -6.83757Координати: 52°54′43″ N; 6°50′15″ W / 52.91204° N; 6.83757° W / 52.91204; -6.83757
ЗемјаИрска
ПокраинаЛенстер
ГрофовијаГрофовија
Население (2011)
 • Градскo1.398
 • Селска410
Часовен појасWET (UTC+0)
 • Лете (ЛСВ)IST (WEST) (UTC-1)
ИКМS780852

Каслдермот (англиски: Castledermot или Дишарт Дијармад (ирски: Diseart Diarmad, „Дермотова самица“) — гратче во грофовијата Килдер на југоистокот Република Ирска, околу 75 км од Даблин и 10 км од Карло. Низ него минува патот Н9 од Даблин за Вотерфорд.

Географија[уреди | уреди извор]

Каслдермот e главно пристаниште на реката Лер. Оваа река е проток на реката Баро, најголемата во Ирска по Шанон.

Демографија[уреди | уреди извор]

Населението на Каслдермот брои 1.398 жители (20011) и расте поради близината до Даблин.

Образование[уреди | уреди извор]

Каслдермот има две училишта: Скојл Диармада и Колаист Лоркејн.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]