Деветта крстоносна војна

Од Википедија — слободната енциклопедија


Крстоносни војни
Портал:Крстоносни војни

300

Деветтата крстоносна војна[1] траела од 1271 до 1272 година и бил против египетскиот султан Бајбар и неговиот обид да ги уништи крстоносните земји. На чело на подходот застанал принцот Едвард кој успеал да го спречи во тоа барем за две децении.

По паѓањето на Антиохија (1268), Триполи (1289) и Акар (1291) последните траги од христијанската окупација на Сирија полека исчезнале.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Henry Summerson (2005). "Lord Edward's crusade (act. 1270–1274)". Oxford Dictionary of National Biography.