Аделхајд фон Брауншвајг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аделхајд фон Брауншвајг
Роден(а)1293
Починал(а)16/17 август 1324
Родос
Благородно семејствоБрауншвајг-Љунебург
Сопружник(ци)Андроник III Палеолог
ТаткоХајнрих I
МајкаАгнес фон Мајсен

Аделхајд фон Брауншвајг, позната и како Ирина (германски: Adelheid-Irene von Braunschweig-Grubenhagen, 1293 — 16/17 август 1324) — германска принцеза и византиска царица (1321-1324), прва жена на царот Андроник III Палеолог.

Аделхајд била ќерка на Хајнрих I, војводата од Брауншвајг-Љунебург, од родот Велфи и на Агнес фон Мајсен од родот Ветил.

Во март 1318 година Аделхајд била пмажена за Андроник Палеолог (1296 — 1341), најстариот син на византискиот соцар Михаил IX Палеолог и Рита Ерменска. За да се омажи за Андроник, Аделхајд го прифатила православието и името Ирина. Двајцата со Андроник имале еден син (јуни 1320-февруари 1322), кој починал на околу две години.

Во 1321 година избувнала граѓанска војна меѓу Андроник III Палеолог неговиот дедо Андроник II Палеолог. Сопругот на Аделхајд се прогласил за цар на Византија, а Аделхајд била прогласена за негова царица. Таа сепак починала во Родос на 16 или на 17 август 1324 година пред крајот на граѓанската војна. По нејзината смрт Андроник III се оженил повторно за Ана Савојска.

Литература[уреди | уреди извор]

Аделхајд фон Брауншвајг
Роден(а): 1293 Починал(а): 1324
Претходник
Рита Ерменска
Византиска царица
1321–1324
Наследник
Ана Савојска