Лажен Димитриј I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лажен Дмитриј I
Цар на цела Русија
[[File:Dymitr Samozwaniec.jpg|frameless|alt=]]
Владеење 11 јуни 1605 - 27 мај 1606
Звања 1605-1606
Претходник Фјодор II
Наследник Василиј IV
Сопруга Марина Мнишек
Татко непознат
Мајка непозната

Лажен Дмитриј I (руски:Лжедмитрий) (роден во 1581/2? - починал на 27 мај 1606 во Москва) бил цар на Русија од 11 јуни 1605, па сè до неговата смрт на 27 мај 1606. Тој бил позат под името Дмитриј Јоанович (руски:Димитрий Иоаннович), а понекогаш е нарекуван и Дмитриј II. Тој бил еден од тројцата измамници од времето на неволјите, кој тврдел дека е Дмитриј Царевич Иванович, најмладиот син на Иван Грозни, кој веројатно избегнал обид за атентат во 1591. Се верува дека, вистнскиот Дмитриј навистина бил убиен во 1591 во Углич, а вистинското име на лажниот Дмитириј е Григори Ортепјев, иако ова е далку од сигурно точно.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg