Фјодор II (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фјодор II
Цар на цела Русија
[[File:Tsar Fyodr II.jpg|frameless|alt=]]
Владеење 23 април 1605 - 11 јуни 1605
Звања 1605
Претходник Борис Годунов
Наследник Лажен Дмитриј I
Татко Борис Годунов
Мајка Марија григорревна Скуратова-Белскаја

Фјодор II Борисович (руски:Фёдор II Борисович) (роден во 1589 во Москва - починал на 20 јуни 1605 во Москва) бил цар на Русија (1605) во времето на неволји. Се родил во Москва и бил син на Борис Годунов. Неговата мајка билча една од ќерките на Маљута Скуратов, еден од неславните лидери во времето на Иван Грозни.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Romanov Flag.svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg