Прејди на содржината

Фјодор II (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фјодор II
Цар на цела Русија
На престол23 април 1605 - 11 јуни 1605
ПретходникБорис Годунов
НаследникЛажен Дмитриј I
ТаткоБорис Годунов
МајкаМарија григорревна Скуратова-Белскаја

Фјодор II Борисович (руски:Фёдор II Борисович) (роден во 1589 во Москва - починал на 20 јуни 1605 во Москва) бил цар на Русија (1605) во времето на неволји. Се родил во Москва и бил син на Борис Годунов. Неговата мајка билча една од ќерките на Маљута Скуратов, еден од неславните водачи во времето на Иван Грозни.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДмитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Дмитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Дмитриј Медведев • Владимир Путин