Франц Марк

Од Википедија — слободната енциклопедија

Франц Марк (герм. Franz Marc; 8 февруари 1880, Минхен – 4 март 1916, Гусенвил пред Вердена) бил германски сликар еден од главните претставници на геманскиот имперсионизам.

Франц Марк
Франц Марк во 1910 година
Роден(а){{|8|2|1880|}}
Минхен
Починал(а)Braquis, France
НационалностГерманец
ОбразованиеАкадемија на уметност, Минхен
Познат(а) поСликар
Значајни деласлики: Животни, Големи сини коњи, Жолта крава, Сини коњи
ПравецИмпресионизам

Годината 1911. го запознал Василиј Кандински и со него основал авангардна уметничка група Син Јавач (Der Blaue Reiter). Сакал да слика животни, посебно коњи. Сметал дека животните поседуваат симптоми на добрина и квалитет, убавинa и девственост, кои се сè отутни во современото човештво. Боите ги користи во симболична смисла: сината означува машкост, строгост и духовност, жолта - радост и женственост, додека црвената боја е спротивност помеѓу двата принципи.

Подоцна се завртел на апстрктниот стил, со чисти линии и едноставни геометриски облици. Својата прва апстрактна слика била „композиција I“, ја насликал во декември 1913 година.

Отишол на фронт како доброволец во 1914 година и загинал во Битката кај Вердена во 1916 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Слон (1907)
Две жени на брдо (1904)
Голем сини коњи (1911)