Пол Валери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пол Валери.

Пол Валери (30 октомври 1871 - 20 јули 1945), француски писател, еден од најголемите лиричари на Франција.

Најпознати дела му се поемите „Морнарски гробишта“ и „Младата Парка“, како и есеите „Вовед во методот на Леонардо да Винчи“ и „Танецот“.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:
Wikisource-logo.svg
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема: