Сократес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сократес во 2005

Сократес Бразилеиро Сампајо де Соуза Виеира де Оливеира (19 февруари 1954 - 4 декември 2011 година), едноставно познат како Сократес, бил бразилски фудбалер кој играл како играч од средниот ред . Неговата медицинска диплома и неговата политичка свест, во комбинација со стилот и квалитетот на неговата игра, му го донеле прекарот „Доктор Сократ“.

Лесно препознатлив по својата брада и лента за глава, Сократес стана „симбол на кул за цела генерација фудбалски поддржувачи“.[1] Тој се смета за еден од најголемите играчи од средниот ред на својата генерација.[2] Во 1983 година, тој беше прогласен за јужноамерикански фудбалер на годината . Во 2004 година, тој бил именуван од Пеле на листата на ФИФА 100 на најголеми живи играчи во светот.[3]

Сократес играл за Бразил седум години, постигнувајќи 22 гола и претставувајќи ја нацијата на два Светски првенства . Тој бил капитен на тимот на Светското првенство во фудбал во 1982 година ; играјќи во средниот ред заедно со Зико, Фалкао, Тонињо Серезо и Едер, кои се сметаат за една од најголемите бразилски репрезентации досега.[4] Тој се појавил и на Копа Америка во 1979 и 1983 година. На клупско ниво, Сократес играл за Ботафого-СП пред да се приклучи на Коринтијанс во 1978 година. Тој се преселил во Италија за да игра за Фиорентина, враќајќи се во Бразил во 1985 година за да ја заврши кариерата.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Сократ е роден во Белем до Пара .[1] Професионално почнал да игра фудбал во 1974 година за Ботафого-СП во Рибеирао Прето, но поголемиот дел од својата кариера (1978 до 1984 година) го поминал во Коринтијанс, постигнувајќи 41 гол на 59 натпревари во бразилската Серија А и 172 гола на вкупно 297 натпревари.[5]

Во 1984-85 година, на возраст од 30 години, Сократес го имал своето прво искуство во странство, играјќи во италијанската Серија А со Фиорентина . Тој се вратил во својата земја по таа единствена сезона, претставувајќи ги Фламенго, Сантос и поранешниот клуб Ботафого-СП, и се пензионирал во 1989 година [5] За време на неговиот период во Фламенго, тој одиграл 20 натпревари, постигнувајќи 5 гола и го освоил Campeonato Carioca : 1986 година .

Во 2004 година, повеќе од една деценија по пензионирањето, 50-годишниот Сократес се согласил на едномесечен договор за тренер на играчи со Гарфорт Таун од Источната фудбалска лига на северните окрузи во Англија.[6] Својот единствен настап за клубот го имал на 20 ноември, против Тадкастер Албион, влегувајќи како замена на дванаесет минути од времето.[7]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Сократес одиграл 60 натпревари за Бразил помеѓу мај 1979 и јуни 1986 година, постигнувајќи 22 гола.[7] Тој бил капитен на националниот тим на Светското првенство во фудбал во 1982 година, а исто така се појавил и на Светското првенство во Мексико во 1986 година.[5] Во последното издание, тој постигна двапати, почнувајќи со единствениот гол на натпреварот против Шпанија во групната фаза.[8] тој дал уште еден гол во осминафиналната победа со 4–0 над Полска, шутирајќи го својот пенал без да трча; во следниот натпревар, против Франција, тој се обидел да го претвори во гол на ист начин, но неговиот обид го одбранил голманот Жоел Батс ; Франција на крајот се пласирала во полуфиналето.[9]

Сократес, исто така, ја претставувал својата земја на турнирите во Копа Америка во 1979 и 1983 година. Во вториот тој настапил на само еден натпревар, реваншот од финалето против Уругвај (нерешено 1–1 дома, вкупен пораз 1–3).[10]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Поранешен центарфор, кој подоцна се прославил како играч од средниот ред, играјќи или како напаѓач или во централен среден ред, Сократес бил елегантен, талентиран и технички плејмејкер, познат по одличните додавања, прецизните долги топки, врската. -игра, и неговата визија на теренот, како и неговата физичка сила; бил и играч со две нозе. Додека тој беше главно познат по неговата способност да оркестрира напаѓачки претстави, тој и самиот беше плоден голгетер, благодарение на неговиот моќен и прецизен удар со десната нога и неговата способност да изведува напади во областа одзади. Тој, исто така, беше прецизен изведувач на пенали, додека неговата висина, способност за удар со глава и височина му овозможија да се истакне во воздухот. Тој, сепак, беше познат и по тоа што честопати не учествуваше во прославите на неговите соиграчи кога и да даде гол. Иако не беше најбрз од играчите и претпочиташе да ја игра играта со побавно темпо, тој поседуваше добро забрзување. Неговата интелигенција и способност да ја чита играта, исто така, беа високо ценети, а неговиот потпис беше потегот на слепо или „без изглед“ на задната пета.[11][12][13][14][15][16][17]

Сократес бил клучен член на бразилската репрезентација од почетокот до средината на 1980-тите; Џонатан Вилсон рекол дека „Сократ беше мозокот на Бразил. Можеби не го имаше баш талентот на Зико, но тој беше централната интелигенција.“ [18] Поранешниот тренер на Фиорентина, Џанкарло Де Систи, рече: „Сократес бил многу интелигентен човек, имал одлична класа“.[19] Покрај играчката способност и интелигенцијата, тој бил познат и по неговото правилно однесување и харизматично присуство на теренот, како и неговото лидерство во соблекувалната, што го направи почитувана фигура меѓу соиграчите, додека неговата висина, лента за глава, фризура, и брадата го направиле многу препознатлива фигура на теренот. Тој, исто така, често се истакнувал по својата отвореност, хумор, ексцентрична личност, неговиот силен, бунтовен карактер и неговите левичарски политички ставови, честопати говорејќи против политичките прашања во неговата матична земја. Сепак, тој бил подеднакво познат по тоа што не беше особено напорен или дисциплиниран во неговиот личен живот, бидејќи пушеше и пиеше големи количини пиво, еднаш коментирајќи: „Јас сум против спортот. Не можам да си одречам одредени пропусти од строгиот режим на спортист. Мора да ме земете таков каков што сум.“ [12][14][20][21]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Сократ бил првородено дете на Раимундо и Гиомар Виеира. Тој е роден во Белем, Пара, и се преселил со своето семејство во Рибеирао Прето, Сао Паоло, во јануари 1960 година, откако неговиот татко Раимундо заработил важна позиција како супервизор за приходи. Оваа работа му донела на таткото на Сократ статус на херој од мал град во Игарапе-Асу, каде што семејството живеело во тоа време. Новата плата на неговиот татко му дозволила на Сократ да го посетува најдоброто училиште во Рибеирао Прето, Колеџо Мариста. Во биографијата напишана од новинарот Том Кардосо, се открива дека малата библиотека што таткото на Сократ ја изградил во неговиот дом, која содржи филозофски книги и други дела, била под закана уште од државниот удар на 31 март 1964 година . Сократ го гледал својот татко како се ослободува од книгите што толку ги сакал; „Во 1964 година го видов татко ми како кине многу книги поради државниот удар. Мислев дека тоа е апсурдно, бидејќи библиотеката е она што најмногу му се допаѓа. Тогаш почувствував дека нешто не е во ред. Но, разбрав многу подоцна, на факултет“. На 10-годишна возраст, Сократ бил изложен на последиците од цензурата на воената диктатура. Неговото детство било обележано со овој настан што тој го сфатил како возрасен подоцна во животот.[22][23]

Сократ се оженил четири пати. Се разведувал трипати и умрел во четвртиот брак. Имал шест деца. Тој бил колумнист за голем број весници и списанија, пишувајќи не само за спортот, туку и за политиката и економијата. Тој често се појавувал на бразилските ТВ програми како фудбалски експерт. Во времето на неговата смрт, Сократес пишувал измислена книга за Светското првенство во Бразил во 2014 година.[24]

Сократ бил лекар, ретко достигнување за професионален фудбалер (тој имал диплома по медицина на Факултетот за медицина на Рибеирао Прето, медицинското училиште на Универзитетот во Сао Паоло ).[25] Уште поретко е фактот што ја стекнал дипломата додека истовремено играл професионален фудбал . По пензионирањето како играч, тој се занимавал со медицина во Рибеирао Прето .[1]

Бил забележан и по тоа што е интелектуалец, тежок алкохоличар и пушач.[9] Неговиот помлад брат Раи исто така бил фудбалер и офанзивен играч за врска, како член на бразилскиот тим кој го освоил Светското првенство во 1994 година, особено играјќи за Сао Паоло и за Пари Сен Жермен .[26][27]

Политика[уреди | уреди извор]

За време на неговото време во Коринтијанс, Сократ го основал движењето Демократија на Коринтјаните, во опозиција на тогашната владејачка воена влада .[28] Сократес и неговите соиграчи протестирале против односот на режимот кон фудбалерите и му покажале поддршка на поширокото движење за демократизација, носејќи дресови на кои пишувало „Демократија“ за време на натпреварите.[29]

На 16 април 1984 година тој зборувал за поддршка на Диретас Ја (Слободни избори сега), популарно движење кое повика на директни претседателски избори.[30] Во Сократ и демократијата на Коринтјаните [31] Јука Кфури, бразилски новинар, се сеќава како, „Сократ го презеде ризикот да каже, пред два милиони луѓе собрани на плоштадот на катедралата, дека доколку директните претседателски избори не бидат прифатени од режимот, тој ќе оди да игра во Италија“. Со тоа што неговиот трансфер во странство зависел од исходот од уставниот амандман, политичкото наследство на Сократ почнал да се формира. Неговото осудување на воената диктатура и борбата за редемократизирање на Бразил го прошириле неговото наследство надвор од фудбалските терени.

Сократ изјавил дека тројца негови херои од детството биле Фидел Кастро, Че Гевара и Џон Ленон .[32] Тој исто така рекол дека „ Лула бил добар“, но дека „заработил само седум од десет“ за неговиот начин на управување со Бразил.[33]

Смрт и почит[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, здравјето на Сократ почнало да се влошува. Неговата употреба на алкохол е поврзана со тоа.[34][35] На 19 август 2011 година, тој бил примен на одделот за интензивна нега во болницата Алберт Ајнштајн во Сао Паоло со гастроинтестинално крварење секундарно на порталната хипертензија и бил отпуштен девет дена подоцна.[36] Следниот месец тој помина 17 дена во болница поради заболување на црниот дроб.[37] На 1 декември 2011 година, тој бил хоспитализиран со труење со храна што прерасна во септичен шок и бил ставен на апарати за одржување во живот.[38] Починал на 4 декември 2011 година на 57-годишна возраст [39] Ги оставил сопругата и шесте деца.[40]

Претседателката на Бразил, Дилма Русеф, оддала почит, велејќи дека Бразил изгубил „еден од своите најценети синови“. „На теренот, со својот талент и софистицирани допири, тој беше генијалец. Надвор од теренот... тој беше политички активен, загрижен за својот народ и својата земја.“ [2]

Навивачите на Коринтијанс кренале знаци во знак на почит и имало момент на молк пред натпреварот на тимот против Палмеирас (реми 0-0 што Коринтијанс ја обезбедил првата бразилска титула по шест години).[2] Резултатот се совпаднал со наведената желба на Сократ, кој еднаш изјавил дека сака „да умре во недела кога Коринтијанс би освоил трофеј“.[41] Фиорентина одржала едноминутно молчење пред нивниот првенствен натпревар против Рома, а играчите носеле црни ленти во знак на почит.[2]

Поранешниот бразилски напаѓач Роналдо на Твитер напишал: „Тажен почеток на денот. Почивај во мир д-р Сократ.“ [2] Зико го нарече „уникатен“.[2] Италијанецот Паоло Роси ја опишал смртта како „парче од нашата историја што е отсечено и исчезнато“.[2] Претседателот на Гарфорт, Сајмон Клифорд, оддал почит на „големата благодат“ на Сократ.

Наследство[уреди | уреди извор]

Пеле го именувал Сократес на листата на ФИФА 100 на најдобри живи играчи во светот во март 2004 година, а World Soccer го прогласи за еден од 100-те најдобри фудбалери во историјата. Во октомври 2008 година, тој бил примен во Куќата на славните на бразилскиот фудбалски музеј Пакаембу .

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по репрезентација и година [42]
Репрезентација година Апликации Голови
Бразил 1979 година 6 5
1980 година 8 2
1981 година 15 6
1982 година 9 4
1983 година 8 2
1984 година 0 0
1985 година 5 1
1986 година 9 2
Вкупно 60 22

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Jurejko, Jonathan (4 December 2011). „Obituary: Socrates“. BBC Sport. Посетено на 4 December 2011.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 „Brazil football legend Socrates dies at 57“. BBC Sport. 4 December 2011. Посетено на 4 December 2011.
 3. „Pele's list of the greatest“. BBC Sport. 4 March 2004. Посетено на 22 November 2013.
 4. Daniel Pearl (3 April 2006). „No flair please, he's Brazilian“. London: BBC. Посетено на 3 July 2006.
 5. 5,0 5,1 5,2 Glanville, Brian (4 December 2011). „Sócrates: Formidable captain of the Brazilian team in the 1982 World Cup“. The Guardian. London. Посетено на 4 December 2011.
 6. „Samba stars to join Garforth Town“. BBC Sport. 27 October 2004. Посетено на 4 December 2011.
 7. 7,0 7,1 „Brazil World Cup captain Sócrates: a factfile“. The Guardian. London. 4 December 2011. Посетено на 4 December 2011.
 8. Spain – Brazil 0–1 (0–0); Planet World Cup, 1 June 1986
 9. 9,0 9,1 Henderson, Jon (21 May 2009). „Seven deadly sins of football: Socrates, the smoking supremo“. The Guardian. London. Посетено на 4 December 2011.
 10. "Copa América 1983".
 11. „The Greatest Offensive Midfielders of All-Time – Xtratime Community“. Xtratime. Посетено на 4 December 2011.
 12. 12,0 12,1 Brian Glanville (4 December 2011). „Sócrates obituary“. The Guardian. Посетено на 13 September 2018.
 13. „Brazil's greatest midfielders“. Sky Sports. 2 July 2010. Посетено на 13 September 2018.
 14. 14,0 14,1 „Un ricordo del "Dottore" (италијански). www.tuttobolognaweb.it. 4 December 2013. Посетено на 13 September 2018.
 15. Paolo Manzo (5 December 2011). „Addio a Socrates, Dottore dai piedi buoni: segnò per la democrazia“ (италијански). La Stampa. Посетено на 13 September 2018.
 16. „MONDIALI IN SPAGNA 1982“ (италијански). www.magliarossonera.it. Посетено на 13 September 2018.
 17. „Addio Socrates, campione laureato“ (италијански). La Stampa. 4 December 2011. Посетено на 13 September 2018.
 18. „Top 10: Players of Spain '82“. FourFourTwo. 2 June 2014. Посетено на 4 November 2015.
 19. „Brazil's tears at death of 'Doctor' Socrates“. The Telegraph. Архивирано од изворникот на 12 January 2022. Посетено на 5 November 2015.
 20. Germano Bovolenta (5 December 2011). „Ciao Socrates. Colpi di tacco e politica: ha vinto fuori dal coro“. La Gazzetta dello Sport (италијански). стр. 19. Посетено на 13 September 2018.
 21. Giacomo Perra (4 December 2011). „Calopresti, lo sfondo di Firenze in un film per ricordare Socrates“ (италијански). Il Messaggero. Архивирано од изворникот на 2018-09-13. Посетено на 13 September 2018.
 22. Argueta, Laura (2016). „Socrates: brief overview of how childhood experiences led to his later politics“. Weebly. US. Посетено на 20 April 2016.
 23. Cardoso, Tom (11 January 2014). Sócrates (португалски). São Paulo: Objetiva. ISBN 9788539006212.
 24. Bellos, Alex (13 June 2010). „Sócrates: 'Everyone who comes to Brazil falls in love with someone'. The Guardian. UK. Посетено на 7 June 2011.
 25. „Greatest Who Never Won a World Cup“. Life. Архивирано од изворникот на 2011-12-07. Посетено на 4 December 2011.
 26. Ramil, Tatiana (4 December 2011). „Former Brazil captain Socrates dies at 57“. Reuters India. Архивирано од изворникот на 2020-06-30. Посетено на 11 January 2012.
 27. "Where are they now?
 28. „The Role of the Corinthians' Democracy in Brazil's Re-democratization: Director Pedro Asbeg discusses Black and White Democracy“. Sounds and Colours. 26 November 2014.
 29. „Sócrates – midfielder and anti-dictatorship resister“. Libcom. 12 July 2007. Посетено на 7 June 2011.
 30. „Socrates, Brazil's swaggering revolutionary“. FIFA (Fédération Internationale de Football Association). Архивирано од изворникот на 10 September 2015. Посетено на 19 April 2016.
 31. https://www.aljazeera.com/program/football-rebels/2013/5/3/socrates-and-the-corinthians-democracy.
 32. Mitten, Andy (25 February 2010). „Andy Mitten Column: Interview with Socrates“. Manchester Evening News. Посетено на 4 December 2011.
 33. „Sócrates“. The Economist. 10 December 2011. Посетено на 30 August 2012.
 34. In the last four months, Socrates has been taken into intensive care three times, mainly due to his alcohol abuse.
 35. https://www.independent.co.uk/sport/football/news/brazil-football-legend-socrates-dies-aged-57-6272174.html
 36. „Former Brazil captain Socrates discharged from hospital“. BBC Sport. 27 August 2011. Посетено на 4 December 2011.
 37. „Former Brazil captain Sócrates dies in hospital at the age of 57“. The Guardian. Reuters. 4 December 2011. Посетено на 11 January 2012.
 38. „Sócrates on life support in hospital after suffering from septic shock“. The Guardian. London. 3 December 2011. Посетено на 4 December 2011.
 39. „Breaking news: Brazil legend Socrates dies aged 57“. Goal.com. 4 December 2011. Посетено на 4 December 2011.
 40. „Former Brazil Soccer Captain Socrates Dies at 57“. TSN. 4 December 2011. Посетено на 4 December 2011.
 41. Savarese, Mauricio. „Socrates: "I Want To Die On A Sunday Corinthians Win A Trophy.". Sabotage Times. Архивирано од изворникот на 2016-04-25. Посетено на 2022-12-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]