Артуро Тосканини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тосканини во 1908 година

Артуро Тосканини (Парма, 25 март 1867 - Њујорк, 16 јануари 1957) бил италијански оперски и симфониски диригент, еден од најпознатите диригенти на сите времиња.