Неаполски Залив

Координати: 40°44′07″N 14°16′31″E / 40.73528° СГШ; 14.27528° ИГД / 40.73528; 14.27528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Неаполскиот Залив

Неаполски Залив (италијански: Golfo di Napoli) — залив на југозападниот брег на Италија (покраина Неапол во регион отКампанија). Западно гледа кон Средоземното Море. На север се граничи со градовите Неапол и Поцуоли, на исток со планината Везув, а јужно со Сорентскиот Полуостров и неговиот главен град Соренто; Овој полуостров го двои Неаполскиот од Салернскиот Залив.

Во самиот залив се сместени островите Капри, Искја и Прочида. Оваа област е важно туристичко одредиште за Италија со римските рушевини во некогашните градови Помпеја и Херкуланеум (уништени во 79 год. со ерупцијата на вулканот на Везув).

40°44′07″N 14°16′31″E / 40.73528° СГШ; 14.27528° ИГД / 40.73528; 14.27528