Искја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арагонски замок во близина на островот Искја

Искја е италијански остров кој се наоѓа во Тиренското Море, на северниот дел од Неаполскиот Залив. Со своите 60.335 жители Искја е трет остров по број на население во Италија, веднаш по Сицилија и Сардинија.

Занимливости[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]