Искја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арагонски замок во близина на островот Искја

Искјаиталијански остров кој се наоѓа во Тиренското Море, на северниот дел од Неаполскиот Залив. Со своите 60.335 жители Искја е трет остров по број на население во Италија, веднаш по Сицилија и Сардинија.

Занимливости[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]