Баколи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баколи

Баколи е населба која се наоѓа во Италија во округот Неапол, во регионот на Кампанија.

Според проценката од 2011 г. Во населбата живееле 25 590 жители. Населбата се наоѓа на надморска височина од 7 м.Баколи се граничи со општините Монте ди Процида и Поцуоли.

Нејзината територија, со вулканско потекло, е дел од Флегрските полиња. Вулканот Кејп Мисено и пристаништето Мисено датираат од в. Пред 35.000-10.500 години.

Популација[уреди | уреди извор]

Според резултатите од пописот на населението во 2011 година, во општината живееле 26.648 жители.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Statistiche I.Stat“. ISTAT. 28. 12. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]