Прејди на содржината

Јереј

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јереј[1][2] (грчки: ιερεύς - „свештеник“) — свештеник во православната црква. Јерејот го ракополага архијереј, и тој извршува Свети тајни, го проповеда Евангелието, принесува дарови

Во најстарата црковна литература овој израз се однесува прво на Исус Христос, а потоа и на епископите. Во посебна потесна смисла, зборот јереј значи личност од втор степен восвештенството.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • "Опћа енциклопедија" (4 Из-Кзy), Загреб, 1978.
  • Владимир Анић, Иво Голдстеин: "Рјечник страних ријечи", Загреб, 2002.
  • "Велики православни богословски енциклопедијски речник" (том И), Нови Сад, 2000.