Лице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лицето е централен дел од главата на голем број животни и на луѓето. Сепак, сите животни немаат лице. Лицето е централен дел од телото во поглед на изразувањето на емоциите.

Лицето како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ѓорѓи Доневски, Сокол ми лета високо. Скопје: Културно-уметничкото друштво „Гоце Делчев“, 1978, стр. 72.
  2. DISCOGS Anastasia (3) ‎– Nocturnal (пристапено на 10.6.2018)
  3. Bastion works & rew>>works, AG Records, PMG Recordings, Lithium Records.
  4. DISCOGS, Iggy And The Stooges* ‎– Raw Power (пристапено на 9.7.2019)
  5. Discogs, The Southern Death Cult ‎– Southern Death Cult (пристапено на 9.8.2019)
  6. IMDb, The Face on the Barroom Floor (1914) (пристапено на 24.10.2017)