Лицето на Одмаздата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лицето на Одмаздата
Жанртеленовела
Создадена одСебастијан Арау
УлогиДавид Чокаро
Марица Родригес
Елизабет Гутјерез
Саул Лисазо
Земја на потеклоСАД
Првичен јазикшпански
Бр. на епизоди21 минута/42-45 минути
Производство
Извршен продуцент(и)Аурелио Валкарсел Карол
Времетраење-
Прикажување
Првична мрежаТелемундо
Првично прикажување30 јули 2012
Мрежна страницаnbc.com/el-rostro-de-la-venganza

Лицето на одмаздата (шпански: El rostro de la Venganza) е Американска теленовела од 2012 година од Телемундо. Серијата ќе биде емитувана во текот на 2012/2013 година. Глумечката екипа е составена од Давид Чокаро, Марица Родригес, Елизабет Гутјерез и Саул Лисазо.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Дваесет години по ужасната трагедија која го обележува неговиот живот, Диего Меркадер излегува од затвор, со помошта на вредниот психијатар Антонија Виљароел. Милионерот Езеќиел Алварадо, сопруг на директорката на училиштето во кое се случила трагедијата, одлучува да му помогне на Диего да се навикне на животот надвор од затворот. Тој му дава нов идентитет, и го закопуваат Диего Меркадер, а наместо него, се раѓа нова личност, Мартин Мендез. Езеќиел го вработува како чувар на неговата идна сопруга Маријана Сан Лукас, којашто има односи со синот на Езеќиел, Лусијано Алварадо. Мартин Мендез (Диего Меркадер) станува омилен на Езеќиел, па така Лусијано прави сè за да му наштети. Но, оваа навидум совршена приказна, крие многу тајни. Кој е вистинскиот „дете монструм“?

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Давид Чокаро Мартин Мендез/Диего Меркадер
Марлене Фавела Алисија Ферер/Ева Саманиего
Елизабет Гутјерез Маријана Сан Лукас
Марица Родригес Антонија Виљароел
Џонатан Ислас Лусијано Алварадо
Саул Лисазо Езеќиел Алварадо
Кимберли Дос Рамос Катерина Алварадо
Хосе Гијермо Кортинес Алекс Малдонадо
Ванда Д’Исидоро Вероника Баеза
Синтиа Олаварија Дијана Меркадер
Хорхе Едуардо Гарсија Хуанито Меркадер/Диего Меркадер (малечок)