Црква на Англија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква на Англија
Church of England
Значка на Црквата на Англија  The Archbishops' Council, 2000.
Врховен управник Елизабета II
Поглавар Џастин Велби, Архиепископ Кантербериски
Седиште Черч Хаус, Вестминстер, Лондон
Територија Англија
Ман · Каналски Острови
Гибралтар · континентална Европа
Верници 26 милиони покрстени[1]
Мреж. место www.churchofengland.org
Кантербериската катедрала - седиште на Архиепископот Кентербериски.

Црквата на Англија или англиканска црква (англиски: Church of England) е христијанска црква[2] во Англија и матична црква на англиканските цркви ширум светот.

Црквата на Англија се смета себеси и за католичка и за реформирана (протестантска): католичка е бидејќи смета на својот континуитет од апостолските и средновековните времиња и се потпира на најраните учења на првите црковни татковци, особено на Апостолскиот, Никејскиот и Атанасијскиот Завет.[3] Покрај тоа, таа е и реформирана бидејќи го примила влијанието на некои доктринарни начела од реформацијата од XVI век. Ова се гледа од 39-те прописи воспоставени од кралицата Елизабета I како дел од помирувањето на религијата во Англија. Обичаите и литургијата во Англиската црква се засноваат на постарите католички традиции, но се осовременети под влијанието на Реформацијата.[4]

Црквата на Англија се осамостоила од католичката во времето на кралот Хенри VIII, и оттогаш англискиот монарх го назначува Архиепископ Кантербериски кој е поглавар на црквата. Моментален архиепископ е Џастин Велби (2013-).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]