Даблинска митрополија (Црква на Ирска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даблинска митрополија
Province of Dublin
Надлежност на митрополијата
Црква Црква на Ирска
Митрополит Архиепископ Даблински
Соборен храм Христова црква
Епархии 5
Суфрагани
Христовата црква во Даблин — седиште на митрополијата

Даблинска митрополија (англиски: Province of Dublin) или Јужна митрополија (Southern Province) — една од двете митрополии на денешната англиканска Црква на Ирска (другата е Арманска), наречена по нејзиното седиште — градот Даблин во Република Ирска. Го носи формалниот назив „Обединета даблинско-кашелска митрополија“ (The United Province of Dublin and Cashel) по спојувањето со Кашелската митрополија во 1833 г.

Митрополит е Архиепископот Даблински.

Надлежност[уреди | уреди извор]

Митрополијата има 5 епархии кои приближно ја опфаќаат јужната половина на островот Ирска, односно грофовиите Мит, Вестмит, Даблин, Килдер, Офали, Лиш, Виклоу, Вексфорд, Карлоу, Килкени, Типерери, Вотерфорд, Корк, Кери, Лимерик, Клер и јужната половина на грофовијата Голвеј.

Поврзано[уреди | уреди извор]