Христова црква (Даблин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Христова црква
The Cathedral of the Holy Trinity
Christ Church Cathedral, Dublin.jpg
Основни податоци
МестоДаблин, Република Ирска
КоординатиКоординати: 53°20′35″N 6°16′17″W / 53.34306° СГШ; 6.27139° ЗГД / 53.34306; -6.27139

Христова црква (англиски: Christ Church Cathedral) или Света Троица (The Cathedral of the Holy Trinity) — црква во градот Даблин, Република Ирска, соборен храм на Даблинската митрополија на англиканската Црква на Ирска. Изградбата на црквата започнала во 1038 година, како една од првите во градот, многу пати била реновирана а за последен пат тоа се случило во 1982 година.

Планот на катедралата и соседните парк