Кантербериска митрополија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кантербериска митрополија
Подрачјето на митрополијата
Црква Црква на Англија
Митрополит Архиепископ Кантербериски
Соборна црква Кантербериска катедрала
Епархии 30
Суфраган(и) Епископ Ебсфлитски,
Епископ Ричборски

Кантербериска митрополија (англиски: Province of Canterbury) наречена и Јужна митрополија (Southern Province) — една од двете митрополии што ја сочинуваат Црквата на Англија.[1] Поделена е на 30 епархии што ги опфаќаат јужните две третини од Англија,[2] делови од Велс и Каналските Острови,[3] а остатокот ја покрива Европа (под јурсдикција на Епархијата на Гибралтар во Европа).

Во минатото постела и трета митрополија, наречена Личфилдска метрополија, која постоела од 787 до 803 г.[4] Во 1871, Црквата на Ирска стекнала автокефалност, а во 1920 г. престанала да постои Црквата во Велс.[5]

Митрополитот што стои на чело на Кантербериската митрополија е Архиепископот Кантербериски[5] кој е воедно надлежен за Фолкландските Острови како вонмитрополиска епархија.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

ODCC = Oxford Dictionary of the Christian Church ed. Cross & Livingstone: 1974

  1. другата е Јоршката митрополија
  2. Kemp, Eric Waldram. Counsel and Consent SPCK:1961, стр. 249
  3. ODCC:"Winchester"
  4. ODCC:"Lichfield"
  5. 5,0 5,1 ODCC:"Canterbury"
  6. http://www.anglicancommunion.org/tour/province.cfm?ID=Y7