Гвинет Палтроу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гвинет Палтроу
Роден(а) Гвинет Кејт Палтроу
27 септември 1972
Лос Анџелес, Калифорнија

Гвинет Кејт Палтроу (англиски: Gwyneth Kate Paltrow) (27 септември 1972) е американска филмска глумица.

Биографија[уреди | уреди извор]

Гвинет е ќерка на глумицата Блајт Данер и телевизискиот продуцент Бру Палтроу. Поради нејзината голем приврзаност кон мајка ѝ, Гвинет со своето семејство се преселила од Лондон во САД.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Благодарение на своите родители, Гвинет имала голема помош на почетокот на кариерата, во која многу ѝ помогнал и Стивен Спилберг, семејниот пријател на нејзините родители. Имено, тој ја ангажирал да глуми во својот филм „Кука“ од 1991 година.[2]

Во 1998 година, Палтроу ја овоила наградата „Оскар“ за улогата во филмот „Вљубениот Шекспир“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Наташа Спирова, „Кејт и Голди делат иста смисла за хумор, Изабела и Ингрид безвременска убавина“, Антена, број 866, 30.1.2015, стр. 12-13.
  2. Наташа Спирова, „Кејт и Голди делат иста смисла за хумор, Изабела и Ингрид безвременска убавина“, Антена, број 866, 30.1.2015, стр. 12-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]