Гвинет Палтроу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвинет Палтроу
Палтроу на фестивалот во Венеција во 2011
Роден(а)Гвинет Кејт Палтроу
27 септември 1972 (1972-09-27) (51 г.)
Лос Анџелес, Калифорнија, САД
Занимањеглумица, пејачка, автор
Активен период1989–сè уште
Родно местоСанта Моника, Калифорнија, САД
СопружникКрис Мартин (в. 2003; раз. 2015)
Деца2
РодителиБрус Палтроу
Блајт Данер
РодниниЏејк Палтроу (брат)
Хари Данер (вујко)
Катрин Менги (братучетка)

Гвинет Кејт Палтроу (англиски: Gwyneth Kate Paltrow) (27 септември 1972) е американска филмска глумица.

Палтроу добила внимание за нејзините улоги во филмовите како психолошкиот трилер Седум (1995), во кој глумела со Бред Пит како и драмата Ема (1996), во која глумела со Џереми Нортем. По улогите во романтичната комедија Лизгачки врати (1998) и трилерот Совршено убиство (1998), Палтроу добила светско признание преку нејзината улога во Вљубениот Шекспир (1998), за која добила Оскар за најдобра глумица, Златен глобус за најдобра глумица во мјузикл или комедија и две награди од страна на здружението на филмски работници. Палтроу толкувала споредни, како и главни улоги, во филмовите Талентираниот господин Рипли (1999), Скок (2000), Љубовта е слепа (2001), и Доказ (2005), за која добила номинација за Златен глобус за најдобра глумица во драма.

Од 2008 таа ја играла улогата Пепер Потс, во Железниот човек (2008), Железниот човек 2 (2010), Одмаздници (2012), и Железниот човек 3 (2013). Таа исто така добила Еми награда за најдобра глумица гостин во комедија во 2011 година за нејзината улога во серијата Гли.

Животопис[уреди | уреди извор]

Гвинет е ќерка на глумицата Блајт Данер и телевизискиот продуцент Бру Палтроу. Поради нејзината голема приврзаност кон мајка ѝ, Гвинет со своето семејство се преселила од Лондон во САД.[1] Палтроу била омажена за рок-музичарот Крис Мартин, со кого има две деца - синот Мозес (роден во 2006 година) и ќерката Епл (родена во 2004 година), а по разводот, таа била во врска со продуцентот Бред Фалук.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Благодарение на своите родители, Гвинет имала голема помош на почетокот на кариерата, во која многу ѝ помогнал и Стивен Спилберг, семејниот пријател на нејзините родители. Имено, тој ја ангажирал да глуми во својот филм „Кука“ од 1991 година.[1]

Во 1998 година, Палтроу ја овоила наградата „Оскар“ за улогата во филмот „Вљубениот Шекспир“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Наташа Спирова, „Кејт и Голди делат иста смисла за хумор, Изабела и Ингрид безвременска убавина“, Антена, број 866, 30.1.2015, стр. 12-13.
  2. „Луѓе“, Утрински весник, година XVI, број 4754, вторник, 7 април 2015, број, стр. 24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]