Доказ (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Доказ (англиски: Proof) е американски филм од 2005 година, продуциран од „Мирамакс“, а во режија на Џон Меден. Главните улоги ги толкуваат: Гвинет Палтроу и Ентони Хопкинс.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот претставува интересна драма за животот на една чудна млада жена, која ја прогонува минатотот на татко ѝ и ја засенува нејзината иднина. Катарина (ја игра Палтроу) посветила многу години, грижејќи се за својот татко Роберт (го игра Хопкинс), кој е брилијантен математички гениј, но истовремено и менатлно нестабилен човек. По неговата смрт, тој остава мистерија. Соочувајќи се со можноста дека ги наследила неговата генијалност и лудило, Катарина мора да се соочи и со враќањето на нејзината отуѓена сестра, како и со вниманието што ѝ го посветува поранешниот студент на Роберт.[1] [2] [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 864, 16.1.2015, стр. 27.
  2. Антена, број 866, 30.1.2015, стр. 27.
  3. „Доказ“, Антена, број 876, 10.4.2015, стр. 20.