Бред Пит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бред Пит
Brad Pitt at Incirlik2.jpg
Роден(а) Вилијам Бредли Пит
Сопруга Џенифер Анистон (2000-2005)
Партрнер(и) Анџелина Џоли (2005-)
Деца Медокс, Захара, Шилоу, Пакс

Вилијам Бредли "Бред" Пит (роден 18 декември 1963) е американски глумец.

Живот[уреди | уреди извор]

Бред Пит пораснал во Спрингфилд,Мисоури. Поголем дел од неговата фамилија е од англиско потекло. Веќе во 80те станува студент на публицистика, а неговата прва мала филмска улога - десетосекундната улога на момчето Чарли Вејд во тв серијата Далас. На публиката Пит им станува познат во 1991 играјќи во филмот Телма и Луис. Неговите филмски партнерки биле Сузан Сарандон и Гин Дејвис. Играјќи улоги во филмовите Река на спомени и Легендата за есента, важел за еден од тин идолите. За неговата улога за лудиот Џефри Гоинс во 12 Мајмуни добил Златен Глобус и една номинација на Оскар. Бред Пит во 1994, 1995 и 2000 е избран за Најзгоден Маж на Планетата според американското списание People.

Фамилија[уреди | уреди извор]

Бред Пит од 29 јули 2000 год. до 2 октомври 2005 год. бил оженет со американската глумица Џенифер Анистон. На 7 јануари тој се развел од неа. Пред бракот тој бил во врска со германската режисерка Катја вон Гарниер, глумицата и пејачката Жулиет Левис, како и глумицата Гвинет Палтроу. После улогата во филмот Г-дин и Г-ѓа Смит бил во врска со Анџелина Џоли. Во декември 2005 година поднел барање за старателство на децата на Анџелина Џоли, Медокс и Захара. Од јануари 2006 год. тие официјанло го носаат презимето Џоли Пит. Тие имаат и заедничка ќерка со име Шилоу Новел Џоли Пит која се родила на 27 мај 2006 год.


Филмографија[уреди | уреди извор]