Прејди на содржината

Дванаесетмината на Оушн

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дванаесетмината на Оушн (англиски: Ocean's Twelve) — американски филм од 2004 година, во режија на Стивен Содерберг. Главните улоги ги толкуваат: Џорџ Клуни, Бред Пит и Џулија Робертс. Филмот е второ продолжение на серијалот за Оушн.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дени Оушн планира три грабежи низ Европа, во Амстердам, Париз и Рим. Разбеснет поради парите што му ги украле, Тери Бенедикт испраќа свој човек во потрага по Дени. Во планот за грабеж е вклучена и привлечната Изабел Лири, агент на Јуропол. Дружината се среќава во Чикаго со поранешната жена на Дени, Тес, која е дванаесеттиот член на групата.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 854, 7.11.2014, стр. 25.
  2. Антена, број 869, 20.2.2015, стр. 22.