Џулија Робертс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џулија Робертс
Џулија во 2011 година на филмскиот фестивал Трибека на премиерата на Jesus Henry Christ, којшто таа го произведе
Роден(а)Џулија Фиона Робертс
28 октомври 1967(1967-10-28)(56 г.)
Атланта, Џорџија, САД
Занимањеглумица
Активен период1987–денес
СопружникЛајл Ловет
(m. 1993–1995; разведена)
Даниел Модер
(m. 2002–денес; 3 деца)

Џулија Фиона Робертс (англиски: Julia Fiona Roberts, р. 28 октомври 1967) е американска глумица. Станала позната холивудска ѕвезда откако ја одглуми главна улога во романтичната комедијата „Убава жена“ во 1990 година, со што филмот заработи 464 000 000 долари на светско ниво. Откако беше номинирана за оскар за филмот „Челични Магнолии“ во 1990 година и „Убава жена“ (Pretty woman) во 1991 година, го освои оскарот за најдобра женска улога во 2001 година за нејзината изведба во филмот „Ерин Брокович“. Нејзините филмови „Свадбата на мојата најдобра другарка“, „Мистериозна пица“, „Нотинг Хил“, „Невестата бегалка“, „Денот на вљубените“, „Досието Пеликан“, „Единаесеттемина на Оушн“ и „Дванаесеттемина“, колективно ѝ донесоа приходи од над 24 милјарди долари, правејќи ја една од најуспешните глумици во однос на приходите.

Робертс стана една од најплатените глумици во светот, и беше на врвот на годишната список на моќни луѓе во весникот „Холивуд репортер“, која најмногу заработува од женските ѕвезди од 2005 до 2006 година. Во 2003 година, нејзината исплата за филмот „Убава жена“ од 1990 година изнесуваше 300 000 долари, а за нејзината улога во филмот „Насмевката на Мона Лиза“ и беа платени неверојатни 25 милиони долари. Од 2010 година, нето вредноста на Робертс беше проценета на 140 милиони долари.

Робертс беше именувана единаесет пати за една од 50-те најубави луѓе во светот во магазинот „Пипл“, што се изедначи со Хали Бери. Во 2001 година, весникот за дами (Ladies Home Journal) ја рангираше како 11-та најмоќна жена во Америка, на чело со тогашната советничка за национална безбедност Кондолиза Рајс и поранешната прва дама Лора Буш. Робертс има компанија за производство наречена „Ред Ом Филмс“ (Red Om Films).

Ран живот и семејство[уреди | уреди извор]

Робертс е родена во Атланта, Џорџија, во болницата Крафорд Лонг (сега универзитетската болница „Емори Мидтаун“) од Бети Лу (родена Bredemus) и Валтер Грејди Робертс. Нејзините родители се баптис и католик и таа порасна како католик. Нејзиниот постар брат Ерик Робертс (од кој таа беше одвоена сè до 2004 година), сестрата Лиса Робертс Гилан и внуката Ема Робертс, исто така се глумци. Родителите на Робертс, едно време глумци и драматурзи, се сретнаа додека изведуваа театарски продукции за вооружените сили и подоцна го основаа здужението за глумци и писатели кои творат во Атланта кое се наоѓа на улицата Јупитер во центарот на Атланта во Џорџија. Додека нејзината мајка беше бремена со Џулија, заедно со нејзиниот сопруг водеа глумечка школа за деца во Декатур, Џорџија. Децата на Мартин Лутер Кинг и Корета Скот Кинг го посетуваа тоа училиште. Како благодарност за нивната служба, г-ѓа Кинг ја плати сметката во болницата кога мајка и на Робертс ја роди Џулија. Мајката на Робертс поднесе барање за развод во 1971 година и разводот беше завршен во почетокот на 1972 година. Семејството се пресели во Смирна, Џорџија во 1972 година, каде што Робертс го посетуваше основното училиште „Фицхју Ли“, средното училиште „Грифин “и средното училиште „Кембел“. Нејзината мајка се омажила за Мајк Мотс и добила ќерка во 1976 година, Нанси Мотс. Татко и на Робертс починал од рак кога имала десет години.

Во училиштето Робертс свирала на кларинет во бендот. Како дете сакала да стане ветеринар. По завршувањето на средното училиште „Кембел“ во Смирна, се упати во Њујорк да им се приклучи на нејзините браќа и сестри и да се стреми кон глумечката кариера. Таму потпиша договор со модната агенција Клак и започна курс по глума. Таа се врати на нејзиното оригинално име Џулија Робертс откако откри дека Џулие Робертс веќе е регистрирана во здружението „Screen Actors Guild“. Нејзината внука Ема Робертс, која Џулија ја носеше на кино претстави кога беше мала, им се придружи на својот татко и своите тетки во работата со бизнисот.

Кариера[уреди | уреди извор]

1986-1989[уреди | уреди извор]

Робертс за првпат се појави на големите екрани во филмот „Задоволство“ којшто за првпат беше прикажан на 12 февруари 1988 година. Претходно таа имaше кратка улога за разлика од нејзиниот бран Ерик во филмот „Црвена Крв“ (таа имаше дијалог од два збора) снимен во 1987 година и за првпат прикажан во 1989 година. Нејзиниот прв телевизиски настап беше како малолетник жртва на силување во почетната сезона во серијата „Криминална приказнa” со Денис Фарина во епизодата насловена „Преживеан“, која што се емитуваше на 13 февруари 1987 година. Нејзиниот прв сериозен успех со кино претстави беше нејзината изведба во независниот филм „Мистериозна пица“ во 1988 година; во истата година, таа имаше улога во четврттата сезона во серијата „Криминалот во Мајами“. Следната година, таа беше опишана во „Челични Магнолии“ како млада невеста со дијабетис и ја доби својата прва номинација за оскар (како најдобра споредна женска улога) за нејзината изведба.

Џулија во 1990

1990-2000[уреди | уреди извор]

Робертс стана позната на светската публика откако глумеше заедно со Ричард Гир во филмот „Пепелашка“ и „Убава жена“ во 1990 година. Робертс ја доби улогата додека Моли Рингвалд, Мег Рајан и Дерил Хана (нејзината ко-ѕвезда во „Челични Магнолии“ беа одбиени. Со улогата исто така ја доби својата втора номинација за оскар, овој пат како најдобра глумица. Следниот нејзин значаен успех беше трилерот „Спиејќи со непријателот“, глумејќи малтретирана невеста на која и избега излудениот маж, одигран од Патрик Бергин, и започнува нов живот во Ајова. Таа ја играше Тинкербел во филмот „Кука“ на режисерот Стивен Спилберг, исто така глумеше медицинска сестра во филмот „Умирајќи млад“ во 1991 година. Ова дело беше проследено со две години пауза во текот на кои таа не направи никакви филмови освен камео појавување во филмот „Играчот“ во 1992 година на Роберт Алтман. Во почетокот на 1993 година, таа беше предмет на списанието „Пипл“ кое што пишуваше за тоа „Што се случи со Џулија Робертс?“ Во 1993 година и беше понудена улогата на Ани Рид во филмот „Несоници во Сиетел“, но ја одби.

Во 1993 година, таа глумеше заедно со Дензел Вашингтон во филмот „Досието Пеликан“, врз основа на романот на Џон Гришам. Во 1996 година, таа исто така почна да глуми со Лиам Нисон во филмот „Мајл Колинс“. Во 1995 година, се појави во втората сезона на серијата „Пријатели“ (13-та епизода „The One After the Superbowl“). Во 1995 година и беше понудена улогата на Луси Елеанор Модератс во филмот „Додека ти спиеше“, но таа исто така одби.

Во текот на следните неколку години, глумеше во серија на филмови кои беа сериозен и комерцијален неуспех, како што се „Stephen Frear‘ Mary Reilly“ (1996 година). Во 1997 година, Робертс ги надмина овие неуспеси со комерцијален и сериозен успех со филмот „Свадбата на мојата најдобра другарка“. Во 1998 година, се појави како споредна улога Елмо во филмот „Улицата Сезам“, покажувајќи ја нејзината способност да ги менува емоциите. Во 1998 година и беше понудена улогата на Виола де Леспес во филмот „Вљубениот Шекспир“, но тоа не се оствари. Во 1999 година, глумеше со Хју Грант во филмот „Нотинг Хил“. Истата година, исто така глумеше во филмот „Невестата бегалка“, нејзиниот втор филм со Ричард Гир. Робертс беше гостин во телевизиската серија „Закон и ред“ во епизодата „Империја“ и глумеше со Бенџам Брат (во тоа време нејзиното момче). Исто така во 1999 година, започна да глуми во филмот „Маќеа“ заедно со Сузан Сарандон.

2001-2005[уреди | уреди извор]

Бред Пит, Џорџ Клуни, Мет Дејмон, Енди Гарсија, Џулија, снимање на Единаесетемина на Оушн заедно со директорот Стивен Содерберг во декември 2001 година.

Во 2001 година, Робертс го доби оскарот за најдобра глумица за нејзината интерпретација на Ерин Брокович, кој помогна во успешната тужба против енергетскиот гигант „Pacific Gas & Electric“. Следната година, додека ја презентираше наградата за најдобар глумец на Дензел Вашингтон, таа направи гаф велејќи дека ѝ е драго што Том Конти не е таму. Таа мислеше на раководителот Бил Конти, кој претходната година се обидел да го забрза заклучокот на нејзиниот говор на оскарите со тоа што тој го именувал шкотскиот глумец. Робертс ќе се здружи со режисерот на филмот Ерин Брокович, Стивен Содерберг, за уште три филмови: „Единаесеттемина на Оушн“ од 2001 година, „Целосно напред“ од 2002 година и „Дваесеттемина на Оушн“ од 2004 година. Подоцна во 2001 година, таа глумеше улога во гангстерската комедија „Мексиканецот“, давајќи и можност да работи со долгогодишниот пријател Бред Пит. Во 2005 година, таа учествуваше во спотот за песната „Дримгрлас“ од Дејв Метјус Банд.

2006-денес[уреди | уреди извор]

Во 2006 година, Робертс имаше издадено два филма, „Тепачот на мравки“ и „Пајажината на Шарлот“. Двата филма беа анимирани во кои таа го позајмуваше гласот. Нејзиниот следен филм беше „Војната на Чарлс Вилсон“, со Том Хенкс и Филип Сејмур Хофман, во режија на Мајк Николс и заснован на книгата на поранешниот КБС новинар Џорџ Крил; тој бил издаден на 21 декември 2007 година. На берлинскиот филмски фестивал, во февруари 2008 година, беше издаден филмот „Светулки во градината“ во кој глумеа Рајан Рејнолдс и Вилијам Дефо.

На 19 април 2006 година, Робертс за првпат се појави на Бродвеј како „Нан“ во оживувањето на Ричард Гринберг во 1997 година во „Три дена дожд“, во споредните улоги исто така беа Бредли Купер и Пол Руд. Иако претставата заработи скоро еден милион американски долари во продажба на билети во текот на првата недела и беше комерцијален успех во својот ограничен рок, нејзиниот настап беше критикуван. Критичарот Бен Брентли од весникот „Њујорк Тајмс“ ја опиша како полна со самосвест (особено во првиот чин), и само индиректно ќе се запознаете со двата лика кои таа ги одигра. Брентли, исто така го критикуваше производството на „Виткоста на Гринберг“ елегантна игра” пишувајќи дека „речиси е невозможно да се забележат уметничките доблести од оваа древна и поделена интерпретација, во режија на Џо Монтело“. „Три дена дожд“ освои две номинации за наградата Тони, за сценскиот изглед. Во 2009 година, Ланкоме најваи дека Џулија Робертс ќе стане глобален амбасадор на нивната компанија. Робертс глумеше со Клајв Овен во трилер комедијата „Двојност“ за која што таа доби седум номинации за златен глобус. Во 2010 година, таа се појави во целост во романтичната комедија „Денот на вљубените“ со Бредли Купер и глумеше во филмската адаптација на „Јади, моли се, љуби“.

По „Американските срциња“, „Јади, моли се, љуби“ имаше највисока заработувачка за Робертс.

Филмовите Американска девојка[уреди | уреди извор]

Робертс ги оживеа во филмови некои делови од колекцијата книги „Американска девојка“ во улога на извршен продуцент заедно со нејзината сестра Лиза. Целта на компанијата беше да се фокусира на одредени личности во различни периоди од американската историја, облечени како кукли и со карактеристичен дијалект вклучувајќи ги книгите и филмовите.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Врски[уреди | уреди извор]

Личниот живот на Робертс е во центарот на вниманието. Таа има објавено романтични врски со многу познати лица, меѓу кои спаѓаат: Лиам Нисон, Милан Мек Дермонт, Кифер Сатерленд, Џејсон Патрик, Лајл Ловет, Метју Пери и Бенџамин Брат. Таа беше кратко верена со Мек Дермонт , нејзината ко-ѕвезда во филмот „Челични Магнолии“ (Steel Magnolias) и наводно страдал од ментални проблеми коишто биле резултат од нивното раскинување, според изјавата на режисерот Стивен Спилберг, за време на снимањето на филмот „Кука“ (Hook). Во 1990 година го запозна Сатерленд, кога тој беше нејзината ко-ѕвезда во филмот (Flatliners). Во август 1990 година, Робертс и Сатерленд ја објавија нивната веридба со закажана детално испланирана венчавка на 14-јуни 1991 година. Робертс ја раскина свршувачката три дена пред венчавката. Подоцна Робертс отиде во Ирска со Џејсон Патрик, пријател на Сатерленд. На 25 јуни 1993 година, се омажи за пејачот Лајл Ловет. Свадбата се одржа во Сент Џејмс, Лутеранска црква во Марион, Индијана, во близина каде што Ловет беше на турнеја со својот бенд. Во март 1995 година, двојката се раздели и потоа се разведоа.

Во 1998 година, почна да се гледа со ѕвездата на серијата „Закон и ред“ (Law and Order), Бенџамин Брат, и тој беше нејзин придружник на 25 март 2001 година на церимонијата за доделување оскари на која што таа го освоои нејзиниот оскар. Три месеци подоцна, во јуни 2001 година, Роберт и Брат објавија дека тие повеќе не се заедно. „Дојде до еден вид срце или тендер“ рече таа за нивната врска.

Робертс се запозна со нејзиниот сегашен сопруг, камерманот Даниел Модер, за време на снимањето на филмот „Мексиканецот“ (The Mexican) во 2000 година, додека таа сè уште се гледаше со Брат. Во тоа време Модер беше во брак со Вера Стајмберг Модер. Тој поднесе барање за развод малку повеќе по една година и откако се беше завршено, тој и Робертс се венчаа на 4 јули 2002 година, на нејзиниот ранч во Таос во Ново Мексико. Заедно, тие имаат три деца, близнаци Хазел Патриша Модер и Фин Валтер Модер (родени на 28 ноември 2004 година) и Хенри Даниел Модер ( роден на 18 јуни 2007 година).

Верувања[уреди | уреди извор]

Робертс во 2010 година во интервјуто за списанието „Ел “открива дека увежбува хиндуизам. Робертс е приврзаник на Ним Кароли Баба (Махараџа-џи). Сликата на Ним Кароли Баба ја привлече Робертс на хиндуизмот.

Добротворни дела[уреди | уреди извор]

Робертс посветува време и придава ресурси за Уницеф, како и за други добротворни организации. На 10 мај 1995 година, Робертс пристигна во Порто Принс, како што кажа таа „да се образова“. Сиромаштијата што ја најде таму беше огромна. „Моето срце само што пукна“ вели таа. Уницеф официјано се надеваа дека нејзината шест дневна посета ќе предизвика излив на давање: 10 милиони долари беа побарани за помош во тоа време.

Во 2000 година, Робертс го раскажуваше „Тивките ангели“, документарец за рет синдром, нарушување на развојот на нервниот систем, којшто беше сниман во Лос Анџелес, Балтимор и Њујорк. Овој документарец беше создаден со цел да се подигне јавната свест за болеста. Во јули 2006 година, Earth Biofuels ја назначи Робертс за портпарол на компанијата и како претседател на советничкиот одбор на новоформираната компанија за промоција на употребата на обновливи горива.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм
Година Наслов Улога Забелешки
1987 Firehouse - Огнена куќа Бабс
1988 Blood Red - Црвена крв Марија Кологеро
1988 Mystic Pizza - Мистириозна пица Дејзи Аруџо Номинирана—Independent Spirit Award за најдобра женска улога
Номинирана—Young Artist Award за најдобра млада глумица во Motion Picture – Драма
1988 Satisfaction - Задоволство Дерил Исто така позната како „Девојка на летото“ Girls of Summer
1989 Steel Magnolias - Челични Магнолии Шелби Етентон Лачери Golden Globe Award за најдобра споредна улога – Motion Picture
Номинирана—Academy Award за најдобра споредна улога
1990 Flatliners - На чекор до смртта Рејчел Манус Номинирана—Saturn Award за најдобра споредна улога
1990 Pretty Woman - Убава жена Вивиан Вард Blimp Award за омилена глумица
Golden Globe Award за најдобра глумица – Motion Picture мјузикал или комедија
Номинирана—Academy Award за најдобра глумица
Номинирана—BAFTA Award за најдобра глумица во главна улога
1991 Hook - Кука Тинкербел Номинирана—Razzie Award за најлоша споредна улога
1991 Dying Young - Умирајќи млад Хилари О’Нил Номинирана—MTV Movie Award за најдобра женска изведба
Номинирана—MTV Movie Award за најпосакувана жена
1991 Sleeping with the Enemy - Спиејќи со непријателот Сара Вотерс/Лаура Бурнеи Номинирана—Saturn Award за најдобра глумица
1992 Player, TheThe Player - Играчот Камео
1993 The Pelican Brief - Накратко пеликан Дерби Шо Номинирана—MTV Movie Award за најдобра женска изведба
1994 Prêt-à-Porter - Спремно за испорака Ана Ајзенхауер Исто така познат како Ready to Wear
National Board of Review Award за најдобаро снимање
1994 I Love Trouble - Сакам неволји Сабрина Петерсон
1995 Something to Talk About - Нешто да има да се зборува Грејс Кинг Бишон
1996 Everyone Says I Love You - Секој кажува те сакам Вон Сидел
1996 Michael Collins - Мајкл Колинс Кити Кирнан
1996 Mary Reilly - Мери Рајли Мери Рајли Номинирана—Razzie Award за најлоша глумица
1997 Conspiracy Theory - Теорија на заговор Алис Сатон Blockbuster Entertainment Award за омилена глумица – појавување
1997 My Best Friend's Wedding - Свадбата на мојата најдобра другарка Џулијан Потер Blockbuster Entertainment Award за омилена глумица  – Комедија
Номинирана—Golden Globe Award за најдобра глумица – Motion Picture мјузикал или комедија
Номинирана—Satellite Award за најдобра глумица – Motion Picture мјузикал или комедија
Номинирана—MTV Movie Award за најдобра женска изведба
1998 Stepmom - Маќеа Изабел Кели Номинирана—Blimp Award за омилена глумица
Blockbuster Entertainment Award за омилена глумица -Драма
1999 Runaway Bride - Невестата бегалка Меги Карпентер Номинирана—Blimp Award за омилена глумица (исто така и за Нотинг Хил Notting Hill)
Номинирана—Blockbuster Entertainment Award за омилена глумица – Комедија/Романса
Номинирана—Csapnivalo Award for Best Female Performance
Номинирана—MTV Movie Award за најдобра женска изведба
1999 Notting Hill - Нотинг Хил Ана Скот Номинирана—Blimp Award за омилена глумица (исто така и за Невестата бегалка Runaway Bride)
Номинирана—Blimp Award за омилен пар (споделена со Hugh Grant)
Номинирана—Blockbuster Entertainment Award за најдобра глумица – Комедија/Романса
Номинирана—Golden Globe Award за најдобра глумица – Motion Picture мјузикал или комедија
Номинирана—Satellite Award за најдобра глумица - Motion Picture мјузикал или комедија
2000 Erin Brockovich - Ерин Брокович Ерин Брокович Academy Award за најдобра глумица
BAFTA Award за најдобра глумица во главна улога
Broadcast Film Critics Association Award за најдобра глумица
Blockbuster Entertainment Award за омилена глумица -драма
Empire Award за најдобра глумица
Golden Globe Award за најдобра глумица – Motion Picture Драма
London Film Critics Circle Film Award за глумица на годината
Los Angeles Film Critics Association Award за најдобра глумица
MTV Movie Award за најдобра женска изведба
National Board of Review Award за најдобра глумица
San Diego Film Critics Society Award за најдобра глумица
Screen Actors Guild Award за најдобро одиграна главна улога од женска глумица
Teen Choice Award избор на глумица – Choice Actress
Номинирана—Chicago Film Critics Association Award за најдобра глумица
Номинирана—Las Vegas Film Critics Society Award за најдобра глумица
Номинирана—MTV Movie Award за најпосакувана глумица (For "Bite my ass, Krispy Kreme!")
Номинирана—MTV Movie Award за најпосакувана глумица
Номинирана—Online Film Critics Society Award за најдобра глумица
Номинирана—Satellite Award за најдобра глумица - Motion Picture Драма
2001 Ocean's Eleven - Единаесетемина на Оушн Тес Оушн Номинирана—Phoenix Film Critics Society Award за најдобаро снимање
2001 America's Sweethearts - Срцињата на Америка Кетлин ,,Кики” Харисон
2001 Mexican, TheThe Mexican - Мексиканецот Саманта Барцел Номинирана—Teen Choice Award за филм – избери хемија (споделено со Бред Пит Brad Pitt)
2002 Confessions of a Dangerous Mind - Исповеди на опасниот ум Патриша Ватсон
2002 Grand Champion - Големиот шампион Џолен
2002 Full Frontal - Целосно напред Катерина/Франческа
2003 Mona Lisa Smile - Насмевката на Мона Лиза Кетрин Ен Вотсон
2004 Ocean's Twelve - Дванаесетемина на Оушн Тес Оушн Номинирана—Broadcast Film Critics Association Award за најдобаро снимање
2004 Closer - Поблиску Ана Камерон National Board of Review Award за најдобаро снимање
Номинирана—Broadcast Film Critics Association Award за најдобаро снимање
2006 Charlotte's Web - Мрежата на Шарлот Шарлот пајакот (глас)
2006 Beslan: Three Days In September Беслан: Три дена во септември Раскажувач
2006 Ant Bully, TheThe Ant Bully - Малтретирањето на Ант Хова (глас) Номинирана—Blimp Award за најдобар анимиран филм
2007 Charlie Wilson's War - Војната на Чарли Вилсон Џоан Херинг Номинирана—Golden Globe Award за најдобра споредна улога – Motion Picture
2008 Fireflies in the Garden - Светулки во градината Лиза Вичтер
2009 Duplicity - Двојност Клер Стенвик Номинирана—Golden Globe Award за најдобра глумица – Motion Picture мјузикл или комедија
2010 Valentine's Day - Денот на вљубените Кејт
2010 Eat Pray Love - Јади, моли се, љуби Елизабет Гилберт
2011 Larry Crowne - Лари Кроун Мерцедес Таинот
2012 Snow White (working title) - Снежана (работен наслов) Злобната кралица
2012 August: Osage County - Август: Осага Каунти Барбара Форхем
Телевизија
Година Наслов Улога Забелешки
1987 Crime Story - Криминална приказна Трејси Епизода "преживеан" (1.19)
1988 Miami Vice - Криминалот во Мајами Поли Вилер 4 сезона, епизода 22: „Огледало слика“
1988 Baja Oklahoma - Долна Оклахома Кенди Хутчинс ТВ
1996 Friends - Пријатели Сузи Мос Епизода "[[List of Friends episodes|Еден По Superbowl: Дел 2" (2.13)
1999 Law & Order - Закон и ред Катрина Лудлов Епизода "Империја"
Номинирана—Emmy Award за најдобра глумица како гостин -драмска серија
2003 Freedom: A History Of Us - Слобода: Историја за нас Вирџинија очевидец 2 епизоди: „Што е слобода?“ (1.07), „Копнеж да дише слободно“ (1.10)
2010 Hope For Haiti Now - Надеж за Хаити Себеси Телетон за олеснувањето од земјотресот во Хаити