Кифер Сатерленд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кифер Сатерленд
Роден(а)Кифер Вилијам Фредерик Демпси Џорџ Руфус Сатерленд
Активен1983–денес
СопружникКамелиа Кет (1987-1990)
Кели Вин (1996-2008)

Кифер Вилијам Фредерик Демпси Џорџ Руфус Сатерленд (англиски: Kiefer William Frederick Dempsey George Rufus Sutherland; роден на 21 декември, 1966 во Лондон, Англија) познат како Кифер Сатерленд (понекогаш наречен Кифер Садерленд) — канадски глумец најдобро познат по неговата улога Џек Бауер во американската хит-серија 24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]