Џастин Бибер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џастин Бибер
Бибер во 2015
Животописни податоци
Родено имеЏастин Дру Бибер
Роден(а)1 март 1994(1994-03-01)(30 г.)[1]
ПотеклоСтредфорт, Онтарио, Канада
ЖанровиПоп, R&B<[2][3][4]
Занимањапејач–текстописец, музичар, глумец
ИнструментиВокали, гитара, пијано, удирачки инструметни,[5] труба[6] труба
Период на активност2007–денес
ИздавачиIsland, RBMG
СоработнициАшер
Мреж. местоjustinbiebermusic.com

Џастин Дру Бибер[7] (анг. Justin Drew Bieber 1 март 1994)[1]канадски поп/Р&Б пејач-текстописец и глумец. Ова беше откриен во 2008 година од страна на Скутер Браун, кој ги гледал видеата на Бибер на Јутјуб и подоцна станал негов менаџер. Браун договорил Бибер да се сретне со Ашер во Атланта, Џорџија и Бибер наскоро потпишал договор со Raymond Brown Media Group (RBMG), заедничко вложување меѓу Браун и Ашер, а потоа на снимачки договор со Island Records понуден од Л.A. Рид. Неговиот деби сингл „One time“, објавен во светот во 2009 година, достигнал кулминација во првите десет места во Канада и во првите триесет на повеќе меѓународни пазари. Неговото деби издание, My world, следело на 17 ноември 2009 година, а на крајот добил платинеста сертификација во САД. Тој стана првиот изведувач кој има седум песни од деби албумот кои се искачиле на Билборд Хот 100.

Неговиот прв целосно издаден студиски албум, My world 2.0, бил издаден на 23 март 2010 година и добил сличен успех; тој дебитираше на број еден и во рамките на првите десет на неколку земји и добил платинеста сертификација во САД. На неа и претходеа на светската топ-десет сингл, „Baby“, во јануари 2010 година. Музичкото видео на „Baby“ во моментов е рангиран како најгледаното и најдискутираното видео на Јутуб и беше најмногу мразеено сè додека не беше претекнато од страна на песната на Ребека Блек, „Friday“. Бибер сега е на неговата прва турнеја наречена My World tour, и го ослободува ремикс албумот My Worlds Acoustic и Never say never - The Remixes, како и 3Д филмoт Justin Bieber: Never say never- што имаше отворање за викенд и дека скоро има исти рекорд за најголемото отворање викенд за концерт-филм.

Пејачот беше номиниран и му беа доделени бројни признанија во текот на изминатите неколку години, освојувајќи изведувач на годината во 2010 година за американските музички награди, а е номиниран и за најдобар нов изведувач и најдобар поп вокален албум на 53 Греми награди, меѓу другите. Бибер се смета за тинејџерски идол, и е предмет на признание од обожавателите, како и за критики и контроверзии од работите што се однесуваат на неговата популарност и имиџ.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Бибер е роден на 1 март 1994 година, во Стратфорд, Онтарио, и бил израснат во Стратфорд, Онтарио. мајка на Бибер е, Патриша Лин "Pattie" Mallettе.Таа имала само 18 години, кога останала бремена со нејзиниот син. Пати, која работела серија на ниско платени работни места канцеларија, го чувала Џастин како самохрана мајка во станови со ниски примања. Бибер одржува контакт и со неговиот татко, Џереми Џек Бибер, кој се оженил со друга жена и имал две деца. прадедото на Џастин бил француски имигрант во Канада. Потеклото на неговата мајка е француско Канадски.

Во текот на своето детство, Бибер бил заинтересиран за хокеј, фудбал, и шах. Тој често ги чувал музичките аспирации за себе. Како што израснал, Бибер се научил да свири на пијано, тапани, гитара, труба и .Во почетокот на 2007 година, кога тој имал дванаесет години, тој ја пееше "so sick" од Ne-Yo за локалниот натпревар во Стратфорд и се пласираше втор.Пати испратила видео-снимка од изведба на YouTube за семејството и пријателите да ја видат. Таа продолжила да испраќа видео клипови на Бибер од препеани песни на разни R & B пејачи и популарноста на Џастин на мрежното место се зголеми.

Кариера[уреди | уреди извор]

2008–09: Откривање и My World[уреди | уреди извор]

Додека во потрага за видео од различни пејачи, Скутер Браун, поранешен маркетинг директор на "Значи Значи Деф, кликнал на еден од Бибер за 2007 спотови во несреќа. Импресиониран, Браун следи одредување на театарот Бибер ја работеше во, која се наоѓа училиштето Бибер е, и конечно контактиран од Пати таа беше против, бидејќи на еврејската религија Браун, сети се моли: "Боже,прати ми христијанин човеку, христијанин ... ти не сакаш ова дете да биде еврејски човек Џастин,.! нели? " Но, по се молеше во христијанската црква и прими охрабрување од старешините, таа дозволи Џастин да лета со Браун, кога имаше само 13, во Атланта, Џорџија, за снимање на демо ленти. Една недела по пристигнувањето , Бибер пееше за пејачот R & B / текстописец Ашер. Бибер наскоро потпиша договор на Raymond Brown Media Group (RBMG), заедничко вложување меѓу Браун и Ашер. Џастин Тимберлејк беше, исто така, наводно, во трка да го потпише договорот со Бибер, но ја загуби војната од Ашер. Ашер тогаш среди аудицијата со LA Reid на Островот на Def Jam Music Group, кој Џастин го потпиша Island Records договорот во октомври 2008 година (што резултира со заедничко вложување меѓу рекорди RBMG и Island) Потоа, Бибер и неговата мајка се преселија во Атланта привремено, тоа е дом на Ашер и Браун, за снимање и да добијат советување од Браун. Браун стана менаџер Бибер.

Бибер во септември 2009

Првиот сингл на Бибер е "Common Denominator", бил издаден на радио додека Бибер беше уште на снимање на неговиот деби албум. Песната достигнала број од 12 илјади гледачи на канадски Hot 100 во текот на првата недела на продажба во јули 2009 година,а подоцна и достигнала број 17 на Billboard Hot 100. Во текот на есента 2009 година имале успех во меѓународните пазари. Песната е заверена Платина во Канада и САД и злато во Австралија и Нов Зеланд.Првата порака на Бибер е, проширена игра насловена Мојот свет , беше ослободен на 17 ноември 2009 година. Албумот е втор сингл, "one less lonely girl", а два промо сингли "Love Me" и "Favorite girl", биле пуштени само на iTunes продавницата и најмен во рамките на врвот Четириесет на Билборд Хот 100. [25] "Една помалку осамени девојка" подоцна беше исто така пуштени на радио и достигнаа врвот во рамките на петнаесет во Канада и САД, се потврдија злато во второто. [25] Мојот свет на крајот беше заверена во Платина САД и двапати во Канада и Велика Британија. За да го промовираат на албумот, Бибер изведе на неколку концерти како mtvU на ВМА 09 турнеја, за европска програма куполата, YTV е следната ѕвезда, Тудеј, на Венди Вилијамс Show, Lopez tonight, The Ellen DeGeneres Show, That's for Aleksa Chung, Good morning America, Chelzie this past time,Bet's 106 и на Park со Ријана. Бибер, исто така беше гостин ѕвезда во една епизода на True Jakson, потпретседател на крајот од 2009 година.

Имиџ[уреди | уреди извор]

Британскиот весник „Опсервер“ објави дека во сферата на друштвено вмрежување, Џастин Бибер е повлијателен од Барак Обама или далај-ламата. Според Џен Хофман од „Њујорк Тајмс“, дел од привлечноста на Бибер доаѓа од неговиот канал на http://youtube.com/[мртва врска]. Долго пред да го издаде својот сингл „Мај Уорлд“ во средината на ноември, видеата на Јутуб достигнаа милионска гледаност. Браун ја препозна привлечноста. Пред да го донесе во Атланта, Браун сакаше најпрвин „дополнително да го зајакне на Јутуб“ и го натера Бибер да направи повеќе домашни снимки за каналот. „Јас реков: Џастин, пеј како да нема никој во собата. Но ајде да не користиме скапи камери. Ќе им го дадеме на децата, тие нека ја завршат целата работа, за да се чувствуваат како да е нивно“- се присетуваше Браун. Бибер и понатаму прикачува видеа на истиот канал и отвори профил на http://twitter.com/[мртва врска], преку која редовно комуницира со обожавателите; во ноември 2010 година неговиот профил имал преку 6 милиони следбеници.. Од тогаш, тој постојано стекнува следбеници во просек од 24.000 дневно. Профилите играат и маркетиншка улога; на пример, спотот за „Уан Тајм“ почна да се продава дури откако беше поставен на Јутуб.

Изведба на „Фејворит Грл“ во Цирих, Швајцарија, во април 2011 година.

Ашер коментира дека иако тој и Бибер потпишале договори на иста возраст, „Јас имав можност да го зголемувам мојот успех постепено, додека тоа на Бибер му се случи нагло.“ Како резултат, Ашер, Браун, неговиот телохранител Кени и други возрасни во поблиското опкружување на Бибер, постојано го подучуваат како да се справи со славата и јавниот имиџ. Откако Бибер потпиша договор, Ашер го одреди Рајан Гуд- еден од неговите поранешни асистенти, да му биде менаџер за патување и стилист. Откако беше наречен „тренер за перчење“ на Бибер, му оформи „уличен изглед“ кој се состои од бејзбол капчиња, блузони, големи ланци и дречливи патики. Ејми Кауфман од “Да Лос Анџелес Тајмс„ коментира, „Иако потекнува од среднокласно предградие во Стретфорд во Онтарио, начинот на облекување и на говорење на Бибер е во стилот на неговите омилени рапери.

Бибер често се наоѓа во тинејџерските списанија како Тајгер Бит, и е претставен како „тинејџерска срцка“..Бибер пушти во продажба колекција на лакови за нокти за да ја подигне свеста за добротворните акции. Восочни фигури на Бибер, се изложени во музеите Мадам Тусо во Њујорк, Амстердам и Лондон.

Фризура[уреди | уреди извор]

Претходната „капче“ фризура на Бибер и нејзината популарност кај тинејџерките се покажа како културен феномен, при што стана една од најкопираните фризури меѓу момчињата. Бибер ја промени својата фризура во февруари 2011 година а прамен од неговата коса беше продаден за 40.668 американски долари, на добротворна аукција на [8] со вкупно 98 понуди. Косата заедно со сопствен телохранител, имаше турнеја низ САД а обожавателите имаа можност да се сликаат со неа, за возврат требаше да донираат во добротворната акција. Бибер ја донираше заработката на добротворна организација за спасување и рехабилитација на животни.

Албумот "Believe" 2012[уреди | уреди извор]

Џастин на настап во 2012

Албумот претставува музичка заминување од тинејџерски поп звукот на неговите претходни изданија, и вклучува елементи на денс-поп и R & B жанрови. Намерата на развивање на позрел звук, Bieber соработувал со широк спектар на урбаните производителите за ослободување, како и некои долго време соработници, вклучувајќи Darkchild, Хит-Момче, дипломатската и Макс Мартин. Bieber ко-напиша дванаесет песни со многу ангажиран композитори (плус 3 делукс-издание бонус песни), а музиката е покриен од страна на сесијата музичари."Дечко" беше издаден како водечки сингл на албумот на 26 март 2012 година. Песната доби мешани критики, со наведувајќи неколку критичари споредби на колеги пејачот Џастин Тимберлејк. И покрај неговата млака критични одговор на еден беше комерцијален успех, дебитирајќи на број два на Билборд Хот 100 со 521.000 дигитални единици се продаваат во нејзиното отворање недела. A серија на промотивни синглови потоа беа објавени пред излегувањето на албумот, а на 26 јуни беше потврдено дека "колку што ме Ч" служел како вториот официјален сингл од албумот.На 1 март 2012 година, Bieber се појави на The Ellen DeGeneres Show да објавиме дека првиот сингл од неговиот следен албум ќе се вика "Дечко", таа беше објавен на 26 март 2012.The Песната е напишана од страна Bieber и Мајк Поснер, и произведени од страна Поснер и Мејсон Леви.Bieber, исто така поканети неговите обожаватели да учествуваат во една од креативни решенија за "дечко" сингл. Две потенцијални покрие уметност беа објавени на мрежната страница Bieber е, и навивачите беа охрабрени да гласаат за кој тие најпосакувана. Го капакот со најмногу гласови стана официјален насловната страница на за сингл.Bieber објави преку Твитер дека првиот сингл од неговиот претстојните третиот студиски албум, верувам дека ќе биде издаден во март 2012 година. [7] На 1 март 2012 година, Bieber се појави на The Ellen DeGeneres Show да објавиме дека првиот сингл од неговиот следен албум верувам, ќе се вика "Дечко" и бил издаден на 26 март 2012 година. [8] Песната била напишана од страна Bieber, Тајлер McGowen и Мајк Поснер, и продуцирано од Поснер и Мејсон Леви. Две покрие уметност беа објавени на мрежната страница Bieber е, и навивачите беа охрабрени да гласаат за што покриваат тие би склопот; со најмногу гласови за покритие и тоа ќе стане официјален покритие на за сингл. "Дечко" достигна бројот два на Билборд Хот 100. Таа, исто така стигна до првите десет во неколку земји во светот.Остров Def Jam потврди на 26 јуни 2012 година дека "колку што ме Ч" кој Биг Шон, кој претходно беше издаден како трет и последен промо сингл како дел од iTunes албум одбројувањето до Верувај, сега ќе биде објавен како службен Вториот сингл исклучување на албумот. Таа официјално ќе влијае САД Топ 40/Mainstream и ритмичка радио на 10 јули 2012 година."Убавицата и победи", е трет сингл исклучување верувам. Тоа беше објавен на 13 ноември 2012 година и има вокали од рапер Ники Minaj. Тоа досега достигнаа 5 во САД."Целиот свет" бил издаден како промотивна сингл и ќе биде објавен како четврта сингл од Верувај. Тоа ќе биде издаден во Велика Британија на 4 март 2013 година.Првиот промотивен сингл од албумот, Родни Jerkins, Денис Aganee Џенкинс, Травис Sayles произведени "Умри во вашите раце", беше објавен на iTunes на 29 мај 2012.The песна примероци Мајкл Џексон "Имаме добра работа Одење "и е напишан со десет соавтори. Вториот промо сингл "целиот свет", кој има Лудакрис, беше издаден на iTunes на 4 јуни 2012 година. "Додека ме Ч" кој Биг Шон беше објавен на 11 јуни 2012 година, како трет промотивни сингл.Верувале доби позитивни критики од музичките критичари. На Metacritic, кои му ги доделува нормализира рејтинг од 100 до критики од главните критичари, албумот доби просечна оценка од 68, врз основа на 14 прегледи, што укажува на "генерално поволни критики".Додека БиБиСи Музика истакна тек Bieber е "помеѓу жалба", исто така, испитуваат неговата постепено стилист еволуција од неговите претходни албум. The New York Times истакна пребарување за зрелост Bieber изложени. Тоа обиде природната сила на неговиот глас, кој не треба, многу технички подобрување како што беше претходно. [29] Сепак, косо списание критикуваше производство потребни за "парче, генерал, и авто-мелодија белешки [Bieber е] во форма" [Entertainment Weekly го пофали развојот на поп ѕвездата, повикувајќи на албумот двете "реинвенција и реинтродукција." Ролинг Стоун истакна подлабоко глас и поинтензивни отчукувања најде на албумот, иако lampooned еден од неговите еуфемизми за новооткриената полова зрелост.The New York Times истакна тешкотии Bieber со кои се соочуваат во создавањето на албумот-а тензиите меѓу неговата љубов на R & B и профитабилноста на поп-музиката, додека велејќи дека неговото "такт компромиси" направи конфликт податлив. "Пофали Entertainment Weekly на различни публики за албумот, нарекувајќи го "ретките албум, кој се обидува да бидеме сè за секого и во голема мера успева."Осврти на вокалите на одредени песни беа измешани. Њујорк тајмс преглед пожали на одредени песни каде Bieber "звучеше досадно" и не-како него, иако други песни се вели да го покаже, кога тој "се потпира на своите инстинкти." Преглед кредитираат Bieber за неговиот "предница и ранети" вокал. Тоа сугерира дека гласот Bieber ќе продолжи да се развива, и дека за неколку години целосно да го изрази "гнев". Таа рече Bieber е "поголем кредибилитет кога молат или повлекува", додека БиБиСи Музика изјави слично дека "неговата доверба, во најголем дел, [е] минимизираше".Голем број на прегледи споредба Bieber на Џастин Тимберлејк, еднаш тинејџерски поп-ѕвезда, кој постигна голем успех за време на неговата еволуција од тинејџер член на групата на млади возрасни. Повеќето најде ситуации многу различни, велејќи Bieber беше подобро прилагодени за работи на својот сопствен стил, наместо да ги следат стапките на Тимберлејк. The New York Times, сепак, надополнети неговите наводи на Мајкл Џексон како аспиративно. Во меѓувреме, рецензенти тенденција да го фалат работа Bieber со други поп-ѕвезди. БиБиСи Музика рече дека, и покрај изобилство на гости учесници, Bieber е "Никогаш во сенка". Покрај тоа, Wordxlife.com мислев дека со вклучување на други уметници како Биг Шон, Ники Minaj и Дрејк на неговиот албум, тој се сигнализира дека тој е сериозен за правење на повеќе зрели музика.Проценки на долгорочно влијание на албумот генерално избегнува нарекувајќи Верувале револуционерен чекор напред. Независната тркалезно критикуваше недостатокот на уметникот на иновации, нарекувајќи го "пушти срамежливи афера". The New York Times истакна дека и покрај Bieber не е воведувајќи во радикални промени поп-музиката, тој беше најмалку играње на неговата лична сила. Билборд истакна потенцијалот на пејачот со идните верзии, укажувајќи "повеќе песни кои алудираат на она Bieber би можеле да станат еден ден."Верувале дебитираше на број еден на Billboard 200 со прва недела продажбата на 374.000. Тоа беше четвртиот број еден Bieber е албум. [32] Таа падна две места во својата втора недела до број три со продажба од 115.000 копии. [33] веруваат дека е сертифицирана платина од страна на музичката индустрија асоцијација на Америка (RIAA) на 31 јули 2012, [34] а од декември 2012 година, албумот има продадено 1.141.000 копии во САД. [35]Албумот продадени 57.000 копии во првата недела во Канада, дебитирајќи на врвот канадски Албуми табелата. [36] Во следната недела, албумот падна на број два продажба на 18.000 копии, зад живи суштества Linkin Park е. [37] Исто така дебитираше на број еден на Велика Британија албуми шема со продажба на 38.115 копии, правејќи Bieber вториот најмлад машки соло артист некогаш да стигнат до број еден. [38] Во Јапонија, албумот влезе во Oricon Неделен Албуми табела на бројот седум, продажба 13.886 копии. [ 39] Како на јули 26, 2012, албумот има продадено над 98.000 копии во Канада. [40] Во Бразил, албумот беше заверен платинест од страна Associação Brasileira дос Produtores де дискотеки (ABPD) во рок од три дена од денот на ослободување.

Религиски и политички ставови[уреди | уреди извор]

Бибер е христијанин. Неговите коментари во февруари 2011 година во списанието Ролинг Стоун предизвикаа контроверзии. Запрашан дали според него треба да се чека до брак за секс, Бибер одговори, „мислам дека не треба да имаме секс со некој ако не го сакаме“.Запрашан што мисли за абортусот, Бибер одговори дека „не верува во абортусот“ и дека тоа било „како убивање на бебе“. Кога бил прашан за случаите на абортус во случај на силување, тој одговорил, „Па, мислам тека тоа е многу тажно, но сè се случува со причина. Не знам како тоа би било причина. Претпоставувам дека не сум бил во таква ситуација па не би можел да судам за тоа.“Во истото интервју, Бибер говореше за хомосексуалноста, изјавувајќи дека „тоа е засебна одлука која секој треба сам да ја направи. Мене не ми пречи и не треба да му пречи никому“, со коментар на Ролинг Стоун, „не е јасно дали намерата му беше да ја обележи хомосексуалноста како избор на начин на живеење.“Сепак, Бибер исто така има придонес во проектот [9] , кој беше започнат како одговор на самоубиството на Били Лукас, тинејџер кој бил мета на анти-геј силеџии.. Бибер изјавил дека не е заинтересиран да добие американски државјанство, фалејќи ја Канада како „најдобрата земја во светот“, наведувајќи го здравствениот систем како пример. Тој исто така е поддржувач на Барак Обама, но дели некои аспекти од политичките гледишта на Сара Пејлин.

Видеографија[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
One Time 2009 Vashtie Kola
One Less Lonely Girl 2009 Роман Вајт
Baby 2010 Реј Кеј
Never Let You Go 2010 Колин Тили
Eenie Meenie 2010 Реј Кеј
Never Say Never 2010 Honey
Somebody to Love (Remix) 2010 Дејв Мејерс
Love Me 2010 Алфредо Флорес
U Smile 2010 Колин Тили
Pray 2010 Алфредо Флорес,Скотер Браун
That Should Be Me (Remix) 2011 Марк Калбфелд
Mistletoe 2011 Роман Вајт
Santa Claus Is Coming to Town 2011
Fa La La 2011 Колин Тили
All I Want for Christmas Is You (SuperFestive!) 2011 Сана Хамри
Santa Claus Is Coming To Town (Arthur Christmas Version) 2011 Дамиен Тромел,Џон Банана,Чарлс Оливер
Boyfriend 2012 Director X
As Long as You Love Me 2012 Ентони Мандлер
Beauty and a Beat 2012 Jon Chu,Џастин Бибер
All That Matters 2013 Колин Тили
Wait for a Minute 2013 Криста Линеј
Confident 2014 Колин Тили
Where Are Ü Now 2015 Brewer
What Do You Mean? 2015 Бред Фурман
Sorry 2015 Parris Goebel
I'll Show You 2015 Рори Крамер
Love Yourself 2015 Parris Goebel
I'm the One 2017 Еиф Ривера
No Brainer 2018 Колин Тили
I Don't Care 2019 Емил Нава
10,000 Hours 2019 Патрик Трејси
Yummy 2020 Бардиа Зениали
Intentions 2020 Michael D. Ratner
PopStar 2020 OZ,David & Eli,DJ Khaled
Holy 2020 Колин Тили
Lonely 2020 Jake Schreier
Anyone 2021 Колин Тили
Hold On 2021 Колин Тили
Peaches 2021 Колин Тили
Let It Go 2021
Stay 2021 Колин Тили
Don't Go 2021 Salomon Ligthelm
Ghost 2021
Attention 2022 Колин Тили

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 London, Ontario, CanadaAnderson, Kyle (February 22, 2010). „Justin Bieber Joins The Ranks Of Youngest 'SNL' Performers“. MTV Newsroom. MTV Networks. Архивирано од изворникот на 2015-09-21. Посетено на February 24, 2010.
  2. „Justin Bieber Biography & Awards“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на June 15, 2010.
  3. Farber, Jim (March 23, 2010). „Justin Bieber, 'My World 2.0'. New York Daily News. Архивирано од изворникот на 2010-03-26. Посетено на June 14, 2010.
  4. Collar, Matt; Leahey, Andrew. „allmusic ((( Justin Bieber > Overview )))“. Allmusic. Macrovision Corporation. Посетено на October 21, 2009.
  5. Mitchell, Gail (April 28, 2009). „Usher Introduces Teen Singer Justin Bieber“. Billboard. e5 Global Media. Посетено на July 23, 2009.
  6. „MTV- Justin Bieber artist profile“. MTV. MTV Networks. Посетено на December 22, 2009.
  7. Greenblatt, Leah (March 10, 2010). „My World 2.0 (2010)“. Entertainment Weekly. Time. Архивирано од изворникот на 2012-09-20. Посетено на June 11, 2010.
  8. Ebay
  9. It gets Better

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: