K-pop

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од K-POP)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
K-pop
Стилско потекло: денс музика, електронска музика, синтисајзерски поп, хип-хоп, рок, современ ритам и блуз
Културно потекло: Јужна Кореја, почетокот на 1990-тите
Својствени инструменти: вокал, рап, драм-машина, тапани, бас, клавијатури, пијано , семплер, секвенсер, синтисајзер, вокодер, Auto-Tune, од време на време употребата на разни други инструменти, како лимени дувачки и гудачки
Популарен: во цела Источна Азија

K-pop (/keɪ pɔp/, кеј поп, кратенка од англ. Korean pop;[1] на корејски: 가요 кајо[2]) е музички жанр кој опфаќа многу стилови на јужнокорејската поп музика,[3] вклучувајќи различни правци на денс музиката, електропоп, хип-хоп и современ ритам и блуз.

Според еден од авторите на американското музичко списание Ролинг Стоун, K-pop е „смеса од модната западна музика и високо-енергетски јапонски поп“ (J-pop), која „лови глави на слушатели со повторливи закачливи фрази, понекогаш на англиски јазик“. K-pop „вклучува фузија на стилови, како со пеење тако и со рап, и места посебен акцент на перформанси и силни визуелни ефекти“.[1]

K-pop не е само музика, K-pop станал субкултура која е популарна меѓу младите луѓе во целиот свет. Благодарение на Интернет и пристап до дигитални содржини, K-pop достигнува до неверојатно широка публика.[4]

Познати K-pop групи и музичари[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Jeff Benjamin (2012-05-18). „The 10 K-Pop Groups Most Likely to Break in America“ (англиски). Rolling Stone. Посетено на 2012-12-27.
  2. Holden, Todd Joseph Miles; Scrase, Timothy J. (2006). Medi@sia: Global Media/tion In and Out of Context (англиски). Taylor & Francis. стр. 144. ISBN 978-0-415-37155-1. Посетено на 2012-09-11.
  3. Hartong, Jan Laurens (2006). Musical Terms Worldwide: A Companion for the Musical Explorer (англиски). Semar Publishers. стр. 15. ISBN 978-88-7778-090-4. Посетено на 2012-12-27.
  4. Lina Yoon (2010-08-26). „Korean Pop, with Online Help, Goes Global“ (англиски). Time Magazine. Посетено на 2012-12-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]