Кристина Арнаудова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристина Арнаудова
Роден(а)21 септември 1979
Неготино, Македонија
ЖанровиПоп, рок
Период на активност1996-сега
Мреж. местоwww.kristinaarnaudova.com

Кристина Арнаудова (родена на 21 септември 1979 во Неготино, Македонија) е поп пејачка од Република Македонија.

Промоцијата на нејзиниот деби-албум Возови беше во кафулето "Mr. Jack Cafe'" во Скопје. Албумот се состои од 11 песни кои се компонирани од повеќе композитори вклучувајќи ја и самата Кристина. Песни кои ги вклучува овој албум се: Знаеш кој е тој, Подај ми рака, Возови и популарната Прашина која стана голем хит на македонските радија.

Прашина беше првиот албум во кариерата на Кристина. Заедно со главната песна, има уште 6 други песни во албумот, кои таа ги сними со нејзиниот поранешен бенд Big Bang, исто така и хитот Знаеш кој е тој кој беше голем хит на радио и телевизија во летото 2001. На 14 февруари 2008 во дискотеката Hard Rock, Кристина го промовираше новиот материјал, албумот 2007 со 12 песни.

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Прашина - -
Знаеш кој е тој - -
Подај ми рака - -
Виновна за се 2005 -
Возови - -
Судено ти е - -
Голи во срцата - -
Немам срце за друг 2007 -
Дали мислиш на нас - -
Твоја до крај - -
Зошто 2009 -
Само еднаш 2012 -
Земи ме 2013 -
Сега ми требаш ти 2014 -
Љубена 2017 -

Наводи[уреди | уреди извор]

  • "Кристина Арнаудова со нова веб-страница". Посетено на 8 January 2009.
  • "Кристина Арнаудова со нов веб сајт". Посетено на 8 January 2009.
  • "Госпоѓа Кристина Арнаудова - од "Прашина" до "Прв и последен" и "Виновна за сè" - визуелниот момент од сензибилните приказни на големиот музички глас продолжи оттука". Посетено на 8 January 2009.
  • "Кристина го дотера мрежното место". Посетено на 8 January 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]