Тимофеј Мозгов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тимофеј Мозгов
Timofey Mozgov in Russian team 2.jpg
Позицијацентар
Висинам
Тежинакг
ЛигаРКЛ
Евролига
ЕкипаКК Денвер Нагетс
Роденјули 16 1986 (1986-07-16) (36 г.)
Ленинград, СССР
НационалностРусин
Драфт2008 / Не драфтуван
Проф. кариера2004–
Репрезентација

Тимофеј Мозгов (руски: Тимофей Павлович Мозгов, роден на 16 јули 1986 во Санкт Петербург) — руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК Денвер Нагетс на позиција центар.