Тринити (проба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локација каде се случила Тринити пробата

Почетна фаза, огнена топка,
фотографирано од Берлин Брикснер
Тип Локации на Јадрени проби
Локација 33.6773° СГШ 106.4754° ЗГД околина на Сан Антонио, Ново Мексико
Оператор Manhattan Engineering District (САД)
Статус Неактивен
Во употреба од 16 јули 1945

Приказ на локацијата на местото на пробата

Тринити е назив за првата проба на јадрено оружје. Пробата била спроведена од страна на САД на 16 јули 1945 на локација оддалечена 56 км (35 miles) југоисточно од Сокоро, Ново Мексико, со команден штаб блиску до Аламогордо. Пробата Тринити претставувала имплозија на плутониумска бомба—истиот тип на бомба била фрлена на Нагасаки, Јапонија, неколку седмици подоцна. Силината на детонацијата била еквивалентна на експолозија на околу 20 килотони на класичен ТНТ експлозив, и се смета за почеток на Атомската ера.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]