Ирина Дукина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ирина Дукина
Seal of Eirene Doukaina.jpg
Роден(а)~ 1066
Константинопол
Починал(а)19 февруари 1138
Благородно семејствоДука
Сопружник(ци)Алексиј I Комнин

Ирина Дукина (околу 1066 - 19 февруари 1138) — сопруга на византискиот цар Алексиј I Комнин, мајка на императорот Јован II Комнин и на историчарката Ана Комнина.