Мантова

Координати: 45°9′23″N 10°47′30″E / 45.15639° СГШ; 10.79167° ИГД / 45.15639; 10.79167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мантова
општина
Општина Мантова
Панорама на Мантова
Панорама на Мантова
ЗемјаИталија
РегионЛомбардија
ПокраинаМантова (MN)
ПоделоциЗамокот Борго, Цитадела, Куртатон, Формигоса, Фрасино, Гамбарара, Лунета, Вирџилијана
Управа
 • ГрадоначалникПаласи Матијас (ПД)
Површина
 • Вкупна63,97 км2 (2,470 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001900000019 м
Население (31 јуни 2009)
 • Вкупно48.353
 • Густина7,6/км2 (20/ми2)
Демоним
 • Мантован
 • Виргилијан
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.46100
Повик. бр.0376
Светец-заштитникАнселм од Лука
Слава18 март
Мреж. местоcomune.mantova.it

Мантова - град и комуна во Ломбардија, Италија и главен град на истоимената провинција.

Во 2016 година, Мантова бил прогласен за италијанска престолнина на културата, а во 2017 година, бил именуван како Европска престолнина на гастрономијата, вклучен во областа Источна Ломбардија (заедно со градовите Бергамо, Бреша и Кремона).

Во 2008 година, центарот на Мантова (стариот град) и Сабионета биле прогласени од УНЕСКО за светско наследство. Историската моќ и влијание на Мантова под семејството Гонзага ја направила една од главните уметнички, културни и особено музички центри на Северна Италија и целата земја. Имајќи го еден од најпрекрасните дворови во Европа од петнаесеттиот, шеснаесеттиот и почетокот на седумнаесеттиот век.[1] Мантова била позната по својата значајна улога во историјата на операта; градот бил познат и по своите архитектонски богатства и артефакти, елегантните палати и средновековниот и ренесансниот градски пејзаж. Тоа бил градот каде што композиторот Монтеверди премиерно ја изведел својата опера Орфеј и во кој Ромео бил протеран во драмата на Шекспир Ромео и Јулија. Тоа бил најблискиот град до родното место на римскиот поет Виргилиј, кој се одбележувал со статуа во паркот крај езерото „Пјаца Вирџилијана“.

Мантова била опкружена од три страни со вештачки езера, создадени во текот на 12 век како одбранбен систем на градот. Овие езера добивале вода од реката Минсио, притока на реката По која се спуштала од езерото Гарда. Трите езера се нарекувале „Горни“, „Средни“ и „Долни“ езера. Четвртото езеро, езерото Пајоло, кое некогаш служело како одбранбен воден прстен околу градот, пресушило кон крајот на 18 век.

Областа и неговата околина биле важни не само во натуралистичка смисла, туку и антрополошки и историски; истражувањето истакнало голем број човечки населби расфрлани помеѓу Барче ди Солферино и Банде ди Кавријана, Кастеларо и Изолоне дел Минсио. Тие датирале од неолитот (5-4 милениум п.н.е.) до бронзеното време (2-1 милениум п.н.е.) и галските фази (2-1 век п.н.е.) и завршувале со римски станбени населби, кои можеле да се следат до 3-ти век од нашата ера.

Во 2017 година, Легамбиенте ја рангирал Мантова како најдобар италијански град за квалитетот на животот и животната средина.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Мантова била островска населба која првпат била основана околу 2000 година п.н.е. на бреговите на реката Минсио, која течела од езерото Гарда до Јадранското Море. Во 6 век п.н.е., Мантова било етрурско село кое, според етрурската традиција, било повторно основано од Окнус.[3][4]

Името можело да потекнува од етрурскиот бог Мантус. Откако била освоена од Кеномани, галско племе, Мантова последователно била водена помеѓу првата и втората пунска војна против Римјаните, кои го препишале нејзиното име на Манто, ќерката на Тиресија. Оваа територија подоцна била населена со војници ветерани од Август. Најпознатиот антички граѓанин на Мантова бил поетот Виргилиј, или Публиус Вергилиус Маро ( Mantua me genuit ), кој бил роден во 70 година п.н.е. во село во близина на градот кое сега било познато како Вирџилио.[5]

По падот на Римската империја[уреди | уреди извор]

По падот на Западното Римско Царство од рацете на Одоакер во 476 г.н.е., Мантова, заедно со остатокот од Италија, била освоена од Остроготите. Таа била повторно преземена од Источното Римско Царство во средината на 6 век по готската војна, но потоа била повторно изгубена од Ломбардите. Тие за возврат биле освоени од Карло Велики во 774 година, со што ја вклучиле Мантова во Франкската империја. Поделбите на империјата (поради употребата на партибилното наследство од страна на Франките) во договорите од Верден и Прум довеле до тоа Мантова да преминела во Средна Франција во 843 година, а потоа во Кралството Италија во 855 година. Во 962 година Италија била нападната од германскиот крал Ото I и така Мантова станала вазал на новоформираната Света Римска Империја.

Во 11 век, Мантова станала сопственост на Бонифациј од Каноса, маркиз од Тоскана. Последниот владетел на тоа семејство била грофицата Матилда од Каноса (п. 1115), која, според легендата, наредила да се изгради скапоцената Ротонда ди Сан Лоренцо (или Кружната црква Свети Лоренс) во 1082 година. Ротонда постоела и денес и била реновирана во 2013 година.

Слободен царски град Мантова[уреди | уреди извор]

По смртта на Матилда од Каноса, Мантова станала слободна комуна и напорно се бранела од влијанието на Светото Римско Царство во текот на 12 и 13 век. Во 1198 година, Алберто Питентино го променил текот на реката Минсио, создавајќи го она што Мантованците го нарекувале „четирите езера“ за да ја зајакнеле природната заштита на градот. Три од овие езера постоеле и денес, а четвртото, кое минувало низ центарот на градот, било обновено во текот на 18 век.

Правило на Подестериа[уреди | уреди извор]

Од 1215 година, градот бил управуван под подестериите на поетот-државник на Гелф Рамбертино Бувалели.

Протерување на Бонаколси во 1328 година, сцена на Пјаца Сордело, платно на Доменико Мороне.

За време на борбата меѓу Гелфите и Гибелините, Пинамонте Бонаколси ја искористил хаотичната ситуација за да ја преземел власта на подестериите во 1273 година. Тој бил прогласен за генерален капетан на народот. Семејството Бонаколси владеел со Мантова во следните две генерации и ја направил попросперитетна и уметнички поубава. На 16 август 1328 година, Лујџи Гонзага, службеник во подстеријата на Бонаколси, и неговото семејство организирале јавен бунт во Мантова и изнудиле државен удар на последниот владетел на Бонаколси, Риналдо.

Куќата на Гонзага[уреди | уреди извор]

Лудовико Гонзага, кој бил Подеста од Мантова од 1318 година, бил уредно избран за Капитано дел пополо. Гонзагас изградиле нови ѕидови со пет порти и го обновиле градот во 14 век; сепак, политичката ситуација не се решила до третиот владетел на Гонзага, Лудовико III Гонзага, кој ги елиминирал своите роднини и ја централизирал власта на себе. За време на италијанската ренесанса, семејството Гонзага го омекнало своето деспотско владеење и дополнително го подигна нивото на култура и префинетост во Мантова.[6] Мантова станал значаен центар на ренесансната уметност и хуманизам. Маркизот Џанфранческо Гонзага го довел Виторино да Фелтре во Мантова во 1423 година за да го отвори своето познато хуманистичко училиште, Разиграна куќа.

Изабела д'Есте, Маркизата од Мантова, се омажила за Франческо II Гонзага, Маркиз од Мантова во 1490 година. Кога се преселила во Мантова од Ферара (таа била ќерка на војводата Ерколе, владетелот на Ферара ), таа го создала своето познато студио најпрво во Замокот ди Сан Џорџо за кое нарачала слики од Мантења, Перуџино и Лоренцо Коста. Таа подоцна го преселила своето студио во Корте Векија и нарачала две слики од Кореџо да им се придружиле на петте од Кастело ди Сан Џорџо. Било невообичаено за една жена да има студио во Италија од 15 век, со оглед на тоа што тие се сметале за машки простори. Изабела била гласна колекционерка и била голема нејзината репутација што Николо да Кореџо ја нарекол „првата жена во светот“ („la prima donna del mondo“).

Лудовико III Гонзага ја примил веста дека неговиот син Франческо бил создаден кардинал, фреска од Андреа Мантења во Станза дегли Споси на Палацо Дукале.
Палацо Те.

Преку уплата од 120.000 златни флорини во 1433 година, Џанфранческо I бил назначен за маркиз од Мантова од страна на императорот Сигизмунд, чија внука Барбара од Бранденбург се омажила за неговиот син Лудовико. Во 1459 година, папата Пиј II го одржал соборот во Мантова за да прогласил крстоносна војна против Турците. Под Лудовико и неговите наследници, познатиот ренесансен сликар Андреа Мантења работел во Мантова како дворски сликар, создавајќи некои од неговите најистакнати дела.

Војводството Мантова[уреди | уреди извор]

Првиот војвода од Мантова бил Федерико II Гонзага, кој ја добил титулата од светиот римски император Чарлс V во 1530 година. Федерико го нарачал Џулио Романо да ја изградил познатата Палацо Те, на периферијата на градот, и длабоко го подобрил градот. Кон крајот на 16 век, Клаудио Монтеверди дошол во Мантова од неговата родна Кремона. Работел за дворот на Винченцо I Гонзага, прво како пејач и виолист, а потоа како музички директор, се оженил со дворската пејачка Клаудија Катанео во 1599 година.

Од Гонзага до Хабсбург[уреди | уреди извор]

Во 1627 година, директната линија на семејството Гонзага завршила со злобниот и слаб Винченцо II, а Мантова полека опаѓала под новите владетели, Гонзага-Неверс, кадетска француска гранка на семејството. Избувнала војната за наследството на Мантова, а во 1630 година царска војска од 36.000 платеници под водство на Матијас Галас и Јохан фон Олдринген ја опседнала и ја ограбила Мантова, носејќи ја чумата со себе. Фердинанд Карло IV, неспособен владетел, чиј единствен интерес бил одржувањето забави и театарски претстави, се здружил со Франција во војната за шпанското наследство. По францускиот пораз се засолнил во Венеција и со себе носел илјада слики. По неговата смрт во 1708 година, војводата од Мантова бил прогласен за сменет и неговото семејство Гонзага ја изгубило Мантова засекогаш во корист на Хабсбурзите од Австрија.

Под австриска власт, Мантова уживала во преродба и во овој период биле изградени Кралската академија на науките, писмата и уметностите, Научниот театар и бројни палати.

Наполеонски војни[уреди | уреди извор]

Во 1786 година, десет години пред походот на Наполеон Бонапарта во Европа, австриското војводство Мантова накратко се обединило со Војводството од Милано до 1791 година.

На 4 јуни 1796 година Мантова била опколена од војската на Наполеон како потег против Австрија, која се приклучила на Првата коалиција против Франција. Австриските и руските обиди да ја пробијат опсадата не успеале, но тие биле во можност да ги рашират француските сили доволно слабо што опсадата била напуштена на 31 јули. Откако ги пренасочиле француските сили на друго место, Французите ја продолжиле опсадата на 24 август. На почетокот на февруари 1797 година, градот се предал и регионот потпаднал под француска управа. Две години подоцна, во 1799 година, градот бил повторно заземен од Австријците по опсадата на Мантова (1799).

Подоцна, градот повторно преминал во контрола на Наполеон и станал дел од Наполеоновото Кралство Италија. Во 1810 година, Андреас Хофер бил застрелан од Порта Џулија, портата на градот во Борго ди Порто (Цитадела) за водење на бунтот во округот Тирол против Наполеон.

Кралството Ломбардија-Венеција[уреди | уреди извор]

По краткиот период на француско владеење, Мантова се вратила во Австрија во 1814 година, станувајќи еден од градовите тврдини Квадрилатеро во северна Италија. Под Виенскиот конгрес (1815), Мантова станала провинција во Кралството Ломбардија-Венеција на Австриската империја. Агитацијата против Австрија, сепак, кулминирал со бунт кој траел од 1851 до 1855 година, но конечно бил потиснат од австриската армија. Една од најпознатите епизоди на италијанското Risorgimento се случила во долината на Белфиоре, каде што група бунтовници биле обесени од Австријците.

Обединување на Италија[уреди | уреди извор]

Во битката кај Солферино ( Втора италијанска војна за независност ) во 1859 година, Куќата на Савој, Пиемонт-Сардинија застанала на страната на францускиот император Наполеон III против Австриската империја. По поразот на Австрија, Ломбардија била отстапена на Франција, која ја префрлила Ломбардија на Пиемонт-Сардинија во замена за Ница и Савој.

Мантова, иако конститутивна провинција на Ломбардија, сепак останала под Австриската империја заедно со Венеција. Во 1866 година, Северногерманската конфедерација предводена од Прусија застанала на страната на новоформираното Кралство Италија предводено од Пиемонт против Австриската империја во Третата италијанска војна за независност. Брзиот пораз на Австрија довело до нејзино повлекување на Кралството Венеција (вклучувајќи го главниот град Венеција ). Мантова повторно се поврзала со регионот Ломбардија и била инкорпорирана во Кралството Италија.

Споменици и локации од интерес[уреди | уреди извор]

Плоштад Сордело.
Мантова
светско наследство на УНЕСКО
Дел одМантуа и Сабионета
КритериумКултурни: ii, iii
Навод1287-001
Запис2008 (XXXII заседание)
Површина175ха
Преоден појас1,900 ха
Плоштад дел Ербе.
Панорама на Мантова.
Музеј Франческо Гонзага.

Гонзагасите ги штителе уметноста и културата и биле домаќини на неколку важни уметници како Леоне Батиста Алберти, Андреа Мантења, Џулио Романо, Донатело, Питер Пол Рубенс, Пизанело, Доменико Фети, Лука Фанчели и Николо Себрегонди. Иако многу од ремек-делата биле дисперзирани, културната вредност на Мантова сепак била извонредна, при што многу од патрициските и црковните згради во Мантова се уникатно важни примери на италијанската архитектура.

Религиозна архитектура и локалитети[уреди | уреди извор]

 • Базиликата Сант'Андреа била започната во 1462 година според дизајнот на Леон Батиста Алберти, но била завршена дури во 18 век кога била изградена огромната купола дизајнирана од Филипо Јувара .
 • Дуомо (Катедрала на Свети апостол Петар)
 • Ротонда ди Сан Лоренцо
 • Црквата Сан Себастиано
 • Музејот на епархијата Франческо Гонзага, уметнички музеј кој прикажува свети уметнички дела, оклоп, монети, таписерии, керамика, антички и современи слики.
 • Санта Паола, црква изградена во почетокот на 15 век по волја на Маркионес Паола Малатеста, сопруга на Франческо I . Архитектите како Лука Фанчели и Џулио Романо соработувале во неговата изградба. Во него се сместени гробовите на пет членови на семејството Гонзага, вклучувајќи ги и оние на Паола и на Франческо II .
 • Санта Марија дел Градаро, црква изградена почнувајќи од 1256 година на местото каде, според традицијата, бил погребан Свети Лонгин. Во 1772 година таа станала продавница и била осветена само во 1950-тите.

Секуларна архитектура и локации[уреди | уреди извор]

 • Палацо Те (1525–1535), полурурална палата на Џулио Романо [7] (кој живеел во Мантова во последните години) во зрел ренесансен стил, со некои навестувања на пострафаелски маниризам . Тоа беше летната резиденцијална вила на Фредерик II од Гонзага . Тој е домаќин на Музејот Цивико (со донации на Арнолдо Мондадори, еден од најважните италијански издавачи, и Уго Сиса, архитект од Мантова кој работел во Ирак од каде што вратил важни уметнички дела од Месопотамија ).
 • Палацо Дукале, позната резиденција на семејството Гонзага, составена од голем број згради, дворови и градини [7] собрани околу Палацо дел Капитано, Магна Домус и замокот Свети Џорџ со Камера дегли Споси, соба фреска од Андреа Мантења .
 • Палацо Весковиле („Бископска палата“)
 • Палацо дела Уберти
 • Палацо д'Арко, неокласична палата подигната од истоименото благородничко семејство од Тренто, почнувајќи од 1746 година. Тој е дом на музеј и сликарска галерија со дела од Бернардино Луини, Алесандро Мањаско, Франс Порбус Помладиот, Ентони ван Дајк и сликарски циклус од Џузепе Бацани .
 • Торе дела Габија („Кулата на кафезот“)
 • Палацо дел Подеста, Мантова
 • Палацо дела Рагионе со Torre dell'Orologio
 • Палацо Бонаколси
 • Палацо Валенти Гонзага, пример за барокна архитектура и декорација, со фрески припишани на фламанскиот сликар Франс Гефелс . Фасадата на палатата ја дизајнирал Николо Себрегонди.
 • Театар Бибиена, исто така познат како Театро научно, дизајниран од Антонио Бибиена во 1767-1769 година. Официјално инаугуриран на 3 декември 1769 година и на 16 јануари 1770 година, тринаесетгодишниот Волфганг Амадеус Моцарт свирел концерт.
 • Casa del Mercato, ренесансна градба со фрески дизајнирана од Лука Фанчели во 1462 година, а подоцна користена од Андреа Мантења.
 • Куќата на Мантења, свртена кон црквата Сан Себастиано. Изграден е од истоимениот уметник почнувајќи од 1476 година, а има план со кружен внатрешен двор вклучен во надворешна квадратна зграда. Сега се користи за привремени изложби.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Автомобил[уреди | уреди извор]

Со автомобил, до Мантова можело да се стигне на автопатот А4 (Милан-Венеција) до Верона, потоа автопатот А22 (Бренеро - Модена). Алтернативно, до градот можело да се стигне од Милано на државниот пат 415 (Милан-Кремона) до Кремона и оттаму Државниот пат 10 (Кремона-Мантова), или од Верона на државниот пат 62.

Железничка[уреди | уреди извор]

Железничката станица Мантова, отворена во 1873 година, се наоѓала на железничките линии Милано - Кодоњо - Кремона - Мантова и Верона - Мантова - Модена. Станицата била терминал за три регионални линии, до Кремона и Милано, до Монселице и до Верона Порта Нуова и Модена. Трениталија работела со дневна брза врска со Рим.

Воздух[уреди | уреди извор]

Најблискиот аеродром бил аеродромот Верона-Вилафранка. Директниот шатл-автобус кој сообраќал до и од железничката станица Мантова бил откажан на 1 јануари 2015 година. Јавната врска сега била обезбедена со аеродромскиот автобус што одел до и од железничката станица Верона Порта Нуова и железничката линија Верона-Мантова.

Автобус[уреди | уреди извор]

Локалните автобуски услуги, урбано (во градското подрачје и предградијата) и меѓуурбано (во околните градови и села) биле обезбедени од АПАМ.

Кујна[уреди | уреди извор]

Главна статија: „Кујна од Мантова“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Годишното истражување на Легамбиенте (еколошко движење на Италија) во 2005 година ја прогласило Мантова за „најпогоден“ град во земјата. Студијата се базираше на нивоата на загаденост, квалитетот на животот, сообраќајот и јавниот превоз, меѓу другите критериуми.[8]
 • Телото на Свети Лонгин, двапати извлечено и изгубено, се тврди дека е пронајдено уште еднаш во Мантова во 1304 година, заедно со Светиот Сунѓер извалкан со Христовата крв.
 • Композиторот Клаудио Монтеверди бил вработен од Винченцо Гонзага, војвода од Мантова, владетел на Војводството Мантова, кога ја напишал Веспро дела Беата Вергине, објавена во 1610 година. Синот и наследникот на Винченцо во 1612 година, Франческо IV Гонзага, војводата од Мантова, кратко го разрешил Монтеверди, кој продолжил на попрестижна позиција во базиликата Сан Марко, Венеција.
 • Од 1997 година Мантова е домаќин на Фестивал на литературата, еден од најреномираните книжевни настани во Европа.
 • Во 2007 година, за време на изградбата на фабриката биле откриени останки на две лица, познати како Љубовниците на Валдаро. Се смета дека остатоците се помеѓу 5000 и 6000 години стари. Се шпекулира дека посмртните останки се на двајца млади љубовници бидејќи изгледа дека двата скелета се прегрнати.[9]
 • Во мај 2012 година, смртоносен земјотрес ја погодил Северна Италија, предизвикувајќи штета на некои историски градби во Мантова, вклучително и Палацо Дукале. По неколкумесечна поправка, Палацо повторно ги отвори вратите во септември 2012 година.
 • Композиторот Антонио Вивалди бил вработен кај гувернерот на Мантова во периодот 1718–1720 година. Мантова го инспирираше да ги напише Четирите годишни времиња и оттогаш е град на белег во Италија за уживање во сезонските варијации.

Влада[уреди | уреди извор]

Од политичката реорганизација на локалната власт во 1993 година, Мантова била управувана од Градскиот совет на Мантова. Гласачите директно избирале 33 советници и градоначалник на Мантова на секои пет години. Актуелниот градоначалник на Мантова бил Матија Палаци ( ПД ), избран на 15 јуни 2015 година.

Збратимени градови - збратимени градови[уреди | уреди извор]

Мантова била збратимена со:[10]

Истакнати граѓани[уреди | уреди извор]

Балдасаре Кастиљоне од Рафаел
Сордело
Вергилиј
 • Андреа Андреани (1540–1623), гравер на дрво, користел киароскуро .
 • Маркус Антониј Антимах (околу 1473 – 1552), пионер на ренесансната настава по грчки јазик.
 • Џовани Батиста Бертани (1516–1576), архитект.
 • Џакомо Бенефати (1304–1332), римокатолички бискуп.
 • Констанцо Бески, (1680–1742), добро познат тамилски поет. Тој е познат како Вирамамунивар на тамилски.
 • Саверио Бетинели (1718–1808), језуитски писател, полиматик, драматург, полемичар, поет и литературен критичар.
 • Балдасаре Кастиљоне (1478–1529), гроф на Касатико, дворјанин, дипломат, војник и автор.
 • Џино Фано (1871–1952), математичар.
 • Матео Кресони (роден 1984), тркачки возач
 • Федериго Џамбели (16 и 17 в.), воен и градежен инженер, работел во Шпанија.
 • Свети Алојсиј Гонзага (1568-1591), аристократ и језуит.
 • Пјетро Џовани Гуарнери (1655–1720), изработувач на виолини од семејството Гуарнери, ја напуштил Кремона во 1679 година, на крајот се населил во Мантова.
 • Леарко Гуера (1902–1963), професионален велосипедист на друмски трки, во 1931 година го освоил светскиот шампионат во велосипедизам .
 • Алфредо Гуцони (1877–1965), генерал на италијанската армија во Втората светска војна
 • Алберто Џори (роден 1965), неоаристотелски филозоф.
 • Љубовниците од Валдаро еден пар човечки скелети датирани околу 6.000 години.
 • Клаудио Монтеверди (околу 1567 – 1643), композитор и виолист на војводата од Мантова.
 • Тазио Нуволари (1892–1953), возач на мотоцикли и тркачки автомобили.
 • Иполито Ниево (1831–1861), писател, новинар и патриот.
 • Елизабета Пиченарди (1428-1468), италијанска римокатоличка, професионален член на службениот ред.
 • Дејв Роџерс (роден 1963 година), музичар и пејач
 • Пјетро Помпонаци (1462–1525), италијански филозоф. Понекогаш е познат по неговото латинско име Петрус Помпонатиус .
 • Самуел Романели (1757–1814), еврејски интелектуалец и патописец кој ја објавил првата модерна етнографија на мароканското еврејство
 • Саламоне Роси (околу 1570 - 1630), еврејски виолинист и композитор кој служел како концерт-мајстор на дворот Мантова од 1587 до 1628 година.
 • Џузепе Сарто (1835–1914), назначен за епископ во 1884 година пред да стане папа Пие X во 1903 година.
 • Стефано Скарампела (1843–1925), изработувач на виолина, ја напуштил Бреша и се преселил во Мантова во 1886 година.
 • Ада Саки Симонета (1874–1944), библиотекарка и активистка за правата на жените.
 • Леоне де Соми (околу 1525 – околу 1590 година), театарски режисер и писател.
 • Сордело или Сордел, ломбардски трубадур од 13 век, роден во општина Гоито во провинцијата Мантова.
 • Овде е родена Франка Соцани (1950–2016), главен уредник на Vogue Italia .
 • Вергилиј (70 п.н.е.–19 п.н.е.), класичен римски поет, роден во близина на Мантова.

Во фикцијата[уреди | уреди извор]

 • Во Ромео и Јулија на Вилијам Шекспир, Ромео е казнет за убиството на Тибалт: тој е протеран од Верона во Мантова. Планот бил и Ромео и Јулија да избегаат од Верона откако Јулија се разбудила од нејзината лажна смрт, но тоа никогаш не се случило, бидејќи Ромео умрел, а таа се избодела до смрт.
 • Во драмата на Вилијам Шекспир „Скромување на итрата“, училишниот учител кој се преправа дека е таткото на Лучентио, Винсентио, е од Мантова. Хортенсио е претставен како „Лисио, роден во Мантова“. Друг лик едноставно наречен „Педант“ наведува дека е од Мантова.[11]
 • Операта Риголето на Џузепе Верди (заснована на драмата Le roi s'amuse на Виктор Иго ) е сместена во Мантова. Австроунгарските власти во Венеција го принудија да ја премести акцијата од Франција во Мантова. Се вели дека средновековна зграда со трем и чардак од 15 век во Мантова е „куќата на Риголето“. Тоа било всушност куќата на редовните катедрали. Тоа било избрано од семејството Гонзага за резиденција на легендарната будала која тогаш Верди ја користел во својата опера.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Mantua | Encyclopedia.com“. www.encyclopedia.com. Посетено на 2020-10-07.
 2. „Ecosistema Urbano ⋆ Legambiente“. 29 October 2018.
 3. Fagles, Robert, ed.: The Aeneid (2006), 10.242, Penguin Group, ISBN 0-670-03803-2
 4. Lucchini, Daniele: Rise and fall of a capital.
 5. Conte, Gian Biagio.
 6. Henry S. Lucas, The Renaissance and the Reformation (Harper & Bros.
 7. 7,0 7,1 Brunton, John (29 March 2013).
 8. „Corriere.it“. www.corriere.it.
 9. „Prehistoric Romeo and Juliet discovered : thewest.com.au“. 27 September 2007. Архивирано од изворникот на 2007-09-27.
 10. „Gemellaggi“. comune.mantova.gov.it (италијански). Mantova. Посетено на 2019-12-16.
 11. „Taming of the Shrew: Entire Play“. Архивирано од изворникот на 2021-05-19. Посетено на 2023-03-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]