Алфред Вегенер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алфред Вегенер
Black and white bust photograph of Wegener taken around 1925
Алфред Вегенер околу 1925 година
Роден1 ноември 1880
Берлин, Германско Царство
Починалво ноември 1930, на 50 години
Кларинетарија, Гренланд
ЖивеалиштеГерманија
ДржавјанствоГерманец
НационалностГерманиец
ПолињаМетеорологија, Геологија, Астрономија
ОбразованиеУниверзитетот на Берлин
Докторски менторЈулиус Баушингер
Познат поТеоријата за движењето на континентите
Влијаел врзЈоханес Лецман
Потпис

Алфред Вегенер (1880-1930) — германски научник.

Вегенер се занимавал со астрономија, метеорологија и геологија. Во 1915 г. ја изнесол теоријата за движењето на континентите за да го објасни постоењето на исти карпи на спротивните брегови на Атланскиот океан и фосилни остатоци од тропски растенија, што се најдени на Арктичкиот круг. Неговата теорија не била прифатена сè додека не било откриено дека океанското дно се шири, што е механизам на неговата постапка.