Светски ден на веганците

Од Википедија — слободната енциклопедија
Настан од прославувањето на Светскиот ден на веганците

Светскиот ден на веганците е настан кој се прославува секоја година на 1 ноември од страна на веганците низ целиот свет. Денот е воспоставен во 1994 година од страна на Луис Валис, претседател на Заедницата на веганците од Обединетото Кралство.

Во 2010 година се прославила 66-годишнина од моментот на воведување на терминот веганец, а со тоа и вербалната потврда на концептот на веганство и Заедницата на веганците.

Список на настани по повод Светскиот ден на веганците[уреди | уреди извор]

Овој список е список на настани по повод прославата на Светскиот ден на веганците, на меѓународно ниво. На списокот се наоѓаат само дел од настаните по повод овој ден.[1]

 • 29 октомври - 1 ноември, Bassano del Grappa - Vi, Италија.[2]
 • 30 октомври, Wolverhampton, Обединето Кралство.[3]
 • 31 октомври, Мелбурн, Австралија. [4]
 • 1 ноември, Шангај, Кина.[5]
 • 1 ноември, 4.bp.blogspot.com, Светски ден на веганците, Кипселис, Грција
 • 1 ноември, www.kidsla.org Архивирано на 8 септември 2010 г., Светски ден на веганците, Лос Анџелес, САД
 • 6 ноември, www.veganlincs.co.uk Архивирано на 4 ноември 2010 г., Lincoln Veggie Fayre, Линколн, САД
 • 7 ноември, crueltyfreefestival.org.au, Cruelty-Free Festival, Сиднеј, Австралија
 • 13 ноември, www.westlancsveganfair.co.uk Архивирано на 10 март 2012 г., West Lancashire Vegan & Fairtrade Fair, Nr.Blackpool, Обединето Кралство
 • 28 ноември, www.parisveganday.fr Архивирано на 1 ноември 2010 г., World Vegan Day 2010, Париз, Франција

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. www.vegansociety.com Архивирано на 23 ноември 2010 г., Календар на настани на Заедницата на Веганите
 2. www.eco-terra.it Архивирано на 19 септември 2010 г., Bio-Vegan-Fest
 3. www.midlandsveganfestival.org.uk Архивирано на 28 август 2008 г., West Midlands Vegan Festival.
 4. www.wvd.org.au, World Vegan Day Festival
 5. shanghaiveggie.webs.com Архивирано на 31 октомври 2010 г., Festive World Vegan Day Dinner